Market Alışverişinde Tasarruf İçin 13 Yöntem

KISA KISA

  • Market alışverişini ne zaman yapmalıyım?
  • İndirimdeki ürünü almak mantıklı mı?
  • Alışveriş sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Market alışverişi genellikle erkekler tarafından korkulu bir rüyadan başka bir şey değildir. Üstelik toptan alışveriş yapıyorsanız, cebinizden yüzlerce liranın tek seferde çıkmasına neden olur. Ancak alışveriş öncesi ve alışveriş sırasında, biraz odaklanarak tasarruf sağlayabiliriz. Gelin şimdi bu maddelere bakalım.

1- Toptan alışveriş yapın

Evet. Alışverişinizi günlük yapmak yerine haftalık ya da 15 günlük yaparak tasarruf sağlayabilirsiniz. Toptan marketlere yönelerek, perakende yerine toptan bir şekilde yapacağınız satın alım, cüzdanınızda biraz daha para kalmasına imkan sağlayacaktır.

2- Alışveriş listesi yapın

Alışverişe çıkmadan önce kendinize bir liste yapın ve bu listenin dışında çıkmamaya çalışın. Yapacağınız bu liste, sadece ihtiyaçlarınıza odaklanmanızı sağlayacaktır.

3- Bütün reyonları gezmeyi bırakın

Alışveriş listenize bakarak sadece ihtiyacınız olan malzemelerin yer aldığı reyonlarda gezin. Böylelikle hem listeye sadık kalacaksınız hem de ambalajı cezbedici ürünleri almak zorunda kalmayacaksınız.

4- Üst ve alt raflara göz atın

Marketler, pazarlama stratejilerinin en iyi kullanıldığı alanlardır. Reyon dizilimleri, parlak görünümler, ışıklar, standlar, renkli etiketler hepsi sizi kandırmaya yönelik hareketlerdir. Bu analizler için milyonlarca kullanıcı üzerinden deneyler yapılıyor. Genellikle pahalı ve satın alınma eğilimi yüksek ürünleri göz hizanıza koyarak, ilk olarak o ürünleri görmenizi istiyorlar. Alışveriş esnasında en alt ve en üst raflara bakmayı ihmal etmeyin.

5- Konserve almak yerine kendiniz yapın

Konserve ürünler genellikle tek porsiyonluk olurlar ve maliyetlidirler. Onun yerine kendiniz evde yapmaya çalışın. Çok daha lezzetli ve ucuz olacağını garanti edebilirim. Barbunya konservesi almak yerine barbunya alıp evde kendiniz yapabilirsiniz. Zahmetsiz ve çok zaman almayacağına emin olabilirsiniz.

6- Aç karnına alışveriş yapmayın

Maalesef karnımız aç olduğunda alışveriş yaparsak ihtiyacımızdan fazlasını satın alıp çıkma ihtimalimiz çok yüksek. Defalarca denedim ve kasaya gittiğimde pişman oldum. Market alışverişinde tasarruf için bu uyarımı dikkate alın.

7- Yorgunken alışveriş yapmayın

Yorgun ya da enerjiniz bitik bir şekilde alışveriş yapmayın. Bu, odaklanmanızı ve akıllıca seçimler yapmanızı engelleyecektir.

8- Hesap makinesi kullanın

Alışveriş sırasında hesap makinesi kullanarak, bazı ürünlerin tek mi yoksa toptan paketlerde alınmasının mı avantajlı olduğunu hesaplayabilirsiniz.

9- İndirim kovalayın

Düzenli olarak aldığınız ürünlerde indirim günlerini kovalayın. Market kampanyalarını kıyaslayın.

10- İndirimde diye almayın

İhtiyacınız olmadığı halde, sadece indirimde olduğunu gördüğünüz ürünleri satın almayın. Bunun market alışverişinde tasarruf için herhangi faydası olmayacaktır.

11- Mevsiminde yiyin

Meyve – sebze gibi ürünleri mevsiminde tüketmeniz, size ekstra kazanç sağlayacaktır. Mevsim dışı ürünlerin çok daha pahalı olduğunu unutmayın.

12- Çocuklarınızı evde bırakın

Market alışverişinde tasarruf için yapmanız gereken bir başka eylem ise, alışveriş esnasında çocuklarınızı evde bırakmaktır. Böylelikle, gereksiz isteklerini karşılamak için yorulmayacaksınız.

13- Ürünleri bütün olarak almaya çalışın

Bazı meyve – sebzeler, peynir çeşitleri dilimlenerek satışa sunulmaktadır. Bunun daha pahalıya geldiğini unutmayın. Dilimli tost peyniri almak yerine bütün bir peynir alıp kendiniz dilimleyin.

Bunların dışında aklınıza gelen tasarruf yöntemlerini, ya da uygulayıp başarılı olduğunuz yöntemleri yorum kısmına yazarak bana yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yapın