1000 TL Pandemi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada etkisini gösteren Korona virüs (Covid-19) salgını, maddi ve manevi olarak ülkemizi de etkisi altına almıştır. Korona virüsün yayılmasıyla birlikte ekonomik anlamda, ülkece bir çok güçlük çekmekteyiz. Çekilen bu sıkıntıların hafifletilmesi kapsamında devlet tarafından bazı nakdi yardım paketleri açıklandı. Bunlardan bir tanesi de 1000 TL. geri ödemesiz pandemi sosyal yardım paketi. Ancak bu paketin sizlere ulaşması için bazı şartları taşımanız gerekmekte. Pandemi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ve sorgu ekranına nasıl ulaşılır? Kimler başvurabilir? Paket ile ilgili tüm detayları açıklayalım.

Pandemi sosyal yardım başvurusu toplamda 3 faz üzerinden gerçekleşmektedir. Geçtiğimiz günlerde 2 fazı tamamlanmış ve toplamda 4 milyondan fazla kişi başvuruda bulunmuştur. Şu sıralar 3. faz başvurular kabul edilmekte. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru adresi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

1000 TL Geri Ödemesiz (Pandemi) Sosyal Yardım Başvuru Sayfası

Pandemi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

TC kimlik numarası ve şifresiyle e-Devlet sistemine giren vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girerek “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” ekranından başvuru yapabilirler.

Pandemi-sosyal-yardim-basvurusu

Peki bu yardıma kimler müracaat edebilecek?

Pandemi Sosyal Yardım Başvuru Programı 1. ve 2. Faz kapsamında nakdi destek paketine müracaat etmemiş kişiler faydalanabilecek.

Bunun dışında, 65 yaşını doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Vatandaşlara Aylık Bağlanması Kanununu Kapsamında;

Yaşlı aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, Silikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan düzenli nakdi yardım, öksüz – yetim aylığı, şartlı eğitim ve sağlık yardımı, çoklu doğum yardımı, muhtaç asker ailelerine yapılan düzenli nakdi yardım, psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdi yardım alan hanelere, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 1000 TL sosyal yardım yapılacaktır.

Kimler Bu Yardım Kapsamı Dışında Kalacak?

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri ve 4/C kapsamındaki memurlar, bu yardımdan faydalanamayacaklar.

SGK‘dan gelir ve aylık alanlar, emekliler faydalanamayacaklar.

İŞKUR işsizlik ve İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacaklar.

Pandemi Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Yapılabilecek?

e-Devlet üzerindeki yoğunluğu bir nebze azaltmak için, başvuruların TC kimlik numaralarının son hanelerine göre aşağıdaki günlerde başvuru yapılması gerekmektedir.

TC kimlik numarasının;

  • Son hanesi 0 olan vatandaşların Pazartesi
  • Son hanesi 2 olan vatandaşların Salı
  • Son hanesi 4 olan vatandaşların Çarşamba
  • Son hanesi 6 olan vatandaşların Perşembe
  • Son hanesi 8 olan vatandaşların Cuma
  • Cumartesi ve Pazar günleri ise tüm vatandaşlar, kimlik numarası hanesi gözetmeksizin başvuru yapabilirler.

Bir diğer yardım konusu olan 6 ay geri ödemesiz 10.000 TL.ye kadar Temel İhtiyaç Destek Kredisi hakkındaki yazımı buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın