Kaç Tane Banka Hesabım Olmalı

KISA KISA

  • Kaç tane banka hesabım olmalı
  • Neden farklı hesaplara sahip olmalıyım?
  • Hesapların işleyişi nasıl olmalı?

Giderlerimizi kontrol altına alabilmek, acil durum fonu oluşturabilmek veya birikim yapabilmek için birden fazla banka hesabıyla çalışmamız faydalı olabilir. Bunu hanemize gelir getiren herkes için bireysel düşünebiliriz.

Bu biraz da tamamen paranızın miktarıyla alakalı bir durum. Paranız ne kadar fazla ise o kadar farklı yatırımlarda değerlendirebilir, risklerinizi hesap sayınızla orantılı bir şekilde azaltabilirsiniz. Bu hesapların aynı bankalarda mı, yoksa farklı bankalarda mı olması gerektiğine de siz karar vereceksiniz.

Bana kalırsa 2 farklı banka ile çalışmak mantıklı olacaktır. Acil durumlarda her alanda tüm bankaların ATM makinesi olmayabilir ya da çalışmayabilir. O yüzden farklı bankanın ATM’sine yönelebilirsiniz. Burada aynı ATM’de tüm kredi kartları ile işlem sağlayabiliyorum diyebilirsiniz ancak, burası tasarruf sitesi unutmayın. Size ait olan parayı çekmek için neden komisyon ödemek zorunda kalasınız ki? Artık bu soruyu kendinize sormanın zamanı geldi. Kaç tane banka hesabım olmalı?

Peki neden farklı hesaplar olmak zorunda

Bunun nedeni, bir amaç için biriktirdiğimiz, yatırım yaptığımız paraya her an ulaşmamamız. Yoksa maaş hesabımızda para kalmadığında direk olarak diğer hesaplara yöneleceğiz. Ya da hepsini tek bir kalemde göreceğimiz için birikim yaptığımız, acil durum fonu için sakladığımız paramız ne kadar bilemeyeceğiz. Ve değerlendirmekte de zorluk yaşayacağız.

Kaç Tane Banka Hesabım Olmalı

Toplamda bütün finansal yönetimi kontrol altına alabilmeniz için 3 farklı hesap yeterli gelecektir. Bunlardan ilki, sizin maaş hesabınız olacaktır. Ya da ücretli çalışan değilseniz nakit yönetimini sağladığınız, sürekli işlem yaptığınız, faturaları ödediğiniz, otomatik ödeme talimatlarınızın olduğu vadesiz hesabınız. İkinci hesabımız ise acil fon yönetimi için biriktirdiğimiz paramızı sakladığımız hesap olmalı. Üçüncü hesabımız ise birikim hesabımız. Bu vadeli mevduat hesabı olabileceği gibi, emeklilik fonu için biriktirdiğimiz yatırım hesabımız da olabilir. Eğer bir aileye sahipseniz eşinizin de birikimlerini üçüncü hesabınıza aktarmasını sağlayarak, geleceğiniz için ortak bir havuz oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz dördüncü bir hesap daha açabilirsiniz. Parayla oynamayı seviyorsanız eğer, bu hesabınız da da döviz, altın, hisse senedi gibi kısa vadeli yatırımlar için bizlere sürekli al – sat sağlayacak bir özellikte olmasını düşünebilirsiniz.

Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın.


Yorum Yapın