Kartopu Yöntemiyle Borçlardan Kurtulun

Kısa Kısa

 • Borç Kartopu Yöntemi Nedir?
 • Borçları Bitirmede Faydası Var mıdır?
 • Neden İşe Yarıyor?

Kartopu yöntemi; küçükten başlayarak en büyüğe doğru yol almamızı sağlayan borç ödeme yöntemlerinde biridir. Motivasyonumuzu en üst düzeyde tutacak ve en hızlı sonucu alabileceğimiz bir yöntem olması sebebiyle bir çok insan tarafından tercih edilmektedir. En basit haliyle dört ana başlık altında inceleyebiliriz.

 1. Borçları listele
 2. En az tutarlı borç kalemi hariç diğer borç kalemlerine asgari ödeme yap
 3. En az tutarlı borcuna mümkün olduğunca ödeme yapmaya çalış
 4. Tüm borçların bitene kadar bu döngüyü tekrarla.

1- Borçları Listele

Borç kartopu yöntemine başlarken ilk adım, tüm borçlarımızı küçükten büyüğe doğru listelemek olacaktır. Bu sayede toplam borç tutarımızı ve kaç kalem borcumuz olduğunu öğrenmiş olacağız. Ödenecek faizle vs. ile kafanızı kurcalamayın. An itibariyle ödenecek toplam borç tutarlarınızı yazın.

2- En Az Tutarlı Borç Hariç, Diğer Borçlara Asgari Tutarda Ödeme Yap

Buradaki amacımız en az tutarlı borç kalemini bir an önce kapatmak olacaktır. Bu bize, diğer borçları ödemek için ekstra gelir sağlamış olacak, faiz giderinden kurtaracak ve bu borçtan kurtulduğumuz için de motivasyonumuzu yüksek tutacaktır. Ancak bu aşamada diğer borçlardan dolayı yasal takip, kırmızı çizgi gibi sicilimize zarar verecek hareketlerden kaçınmak için diğer borç kalemlerine de gereken minimum ödemeyi sağlamamız gerekecektir.

3- En Az Tutarlı Borcuna Mümkün Olduğunca Ödeme Yapmaya Çalış

Diğer borç kalemlerimize asgari tutarda ödemelerimizi gerçekleştirdikten sonra ay içerisinde elimize geçen fazla parayı, sürekli olarak en düşük borç tutarlı kalemine ödeme yapmak için kullanacağız. Ve en kısada bu borcumuzu bitirmeye odaklanacağız.

4- Tüm Borçlar Bitene Kadar Bu Döngüyü Tekrarla

En küçük tutarlı borç kalemin bittiğine göre motivasyonunun yükseldiğini tahmin ediyorum. Sana güzel bir haberim var. En küçük borç için yaptığın ödeme miktarı boşa çıkmış oldu. O yüzden bu boşa çıkan parayı diğer borcunu kapatmak için kullanmanın zamanı geldi bence. Şimdi tüm borçların bitene kadar bu döngüyü tekrarlamanı istiyorum.

Daha anlaşılır olabilmesi için bir örnekle anlatmaya çalışacağım. 4 kalem borcumuzun olduğunu varsayalım. Şimdi bunları listeleyelim.

 1. Banka ek hesap borcu 450,00 TL – Minimum ödeme tutarı 50,00 TL
 2. Kredi kartı borcu 1500,00 TL – Minimum ödeme tutarı 150,00 TL
 3. Araç kredisi borcu 10.000,00 TL – Minimum ödeme tutarı 500,00 TL
 4. Ev kredisi borcu 50.000,00 TL – Minimum ödeme tutarı 1.000,00 TL

Öncelikle maaşımızın 2.100,00 TL olduğunu varsayalım. Banka ek hesap borcu (en küçük tutarlı) dışındaki tüm borçlarımıza asgari ödemelerini gerçekleştireceğiz. Bu da toplamda 1.650,00 TL tutuyor. Elimizde kaldı 450,00 TL. Bu parayı banka ek hesap borcumuzu komple kapatmak için kullanacağız. İkinci ay geldiğinde borç kalemi sayımız 3’e düşmüş olacak. Bu sefer son iki kalem borcumuza 1.500,00 TL ödeme yapıp kredi kartı borcumuza 600,00 TL yatıracağız. 3. ay geldiğinde kredi kartı borcumuz 900,00 TL’ye düşmüş olacak. Tekrar son iki kaleme 1.500,00 TL ödeme yapıp kalan 600 lirayı yine kredi kartı borcumuzu ödemek için kullanacağız. 4. ayda ise yine son iki kalem borcumuza 1.500,00 TL yatırdığımızda kredi kartımıza son kalan 300,00 TL borcumuzu ödeyip kapatmış oluyoruz. Elimizde fazla kalan 300,00 TL parayı da araç kredi borcumuza yatırıyoruz. 5. ay itibariyle borç kalem sayımız ikiye düşmüş olacak ve aynı işlemleri son iki borcumuzu kapatmak için tekrarlayacağız.

Bu yöntem ile milyonlarca insan borç batağından kurtulmuş durumda. Bu borç ödeme yöntemi tamamen matematik ve mantık üzerine kurulu olduğu için çok karmaşık işlemler yapmanıza gerek kalmaz. Eğer ki borç ödemeye en büyük kalemden başlasaydık bu kadar kısa sürede hayatımızdan bir borç kalemi silinmeyeceği için moral olarak bizi çöküntüye uğratacaktı ve bizi belki fazla ödeme yapmaktan alıkoyacaktı.

Borçlarınızı azaltma yolunda kendinize bir iyilik yapın ve bugünden başlayın.

Yorum Yapın