Kredi Kartı Borcu Ve Kurtulmanın Yolları

KISA KISA

  • Toplam kredi kartı borcu ne kadar?
  • Hangi yöntemle bu borçtan kurtulabilirim?
  • Kartları kesip atmam gerekiyor mu?

Bazen işler sarpa sarar ve kendimizi kredi kartı borcu ile karşı karşıya buluruz. Bunun bir çok nedeni olabilir. Kredi kartını cebimizdeki nakit gibi görüp harcamış olabiliriz, maaşımızı eksik aldığımız için bir kaç ay asgari tutar ödediğimiz için sonunda başa çıkılmaz bir hal almış olabilir, ya da plansız bir ödeme çıkmıştır acil durum fonu oluşturmadığımız için kartlara sarılmak zorunda kalmış olabiliriz… Bu liste uzayıp gider. Şu an için artık bunları düşünmenin pek de bir faydası yok. Bu saatten sonra bu dağı nasıl aşabileceğimizi bulmamız gerekiyor.

Eğer sabırlı ve disiplinli olursan çok geçmeden rahata kavuşabilirsin. Ve sonrası için de, kredi kartı borcu olmadan yaşamana yardımcı olacak yöntemleri yazacağım. Şimdi detaylara geçelim.

Borçları ortadan kaldırma stratejileri

Kredi kartı borcu, belki de karşı karşıya kaldığımız en kötü, en zorlu borç türüdür. Ödeyemediğimiz tutar üzerinden sürekli olarak faiz işler, bankalar telefonla taciz eder, zaman ilerledikçe avukatlar ve daha sonrasında o borcu satın alan, yasal tefeci dediğimiz şirketler devreye girer. İş buralara gelmeden atmak zorunda olduğumuz bir kaç adım var.

İlk önce hangi kartı ödeyeceğim

Bu tamamen sana kalmış bir durum. Yüksek faiz işleyen yüksek borcu olan karttan da ödemeye başlayabilirsiniz, daha az borcun olduğu, daha az faiz ödediğin karttan da başlayabilirsin. Ancak durumu şu şekilde değiştirebiliriz.

Yüksek borçlu, yüksek faiz işleyen kartı ödemeye başladığında borç kalemini listeden silmek daha fazla zaman alacağı için şevkin kırılabilir. Sürekli ödüyorsun ama hala orada duruyor. Bu senin motivasyonunu düşürecektir.

Onun yerine kredi kartı borcu için ödediğin faizi göz önüne almamayı dene. Çünkü burada amaç, artık davranışı değiştirmektir. Küçük borcun olduğu karttan başla. Ve bir an önce listeden kaldırmaya bak. Aynı kartopu borç ödeme yönteminde olduğu gibi.

Kartlarınızı kesip atmak mı?

Aslında bu bir nevi rahatlama şeklidir. Ancak ben şahsen bu yöntemi doğru bulmuyorum. Bunun yerine alışverişe giderken yanına götürmeyebilirsin.

Kartı kırıp attığında kendini zorunlu olarak uzak tutmuş olacaksın. Bu başlangıç için bir çözüm gibi gelebilir ancak ilerisi için ?

Bunu tamamen iraden dahilinde yapman gerekiyor ki gelecekte aynı zorluklara düşmeyesin. Artı kartları kırıp atmak, bir daha kullanmamak, kredi notunu da olumsuz etkileyecektir. Burada amacım, kartları bir daha kullanmaman değil. Borçlarını eritip bundan sonraki süreçte akıllıca kullanman.

Giderleri ortadan kaldırın

Tabii burada ne yazarsak yazalım ortada nakit olmadığı zaman işe yaramayacaktır. Elindeki nakit, ay sonunu getirmeyi zorluyorsa muhakkak giderleri azaltmamız gerekecek. Dışarıdaki alışkanlıklardan vazgeçerek yılda binlerce lira tasarruf edebilirsin. Öyle çok şey yapmana da gerek yok. Dışarıda içtiğin çay, kahve gibi içecekleri bırak. Evde yemek yapmaya başla. Ekstra bütçe için para biriktiğini göreceksin.

Önemsiz eşyalarınızı satın

Evinde kullanmadığın eşyaları satışa çıkararak güzel bir gelir elde edebilirsin. Bunları satabileceğin pek çok online platform var. Fotoğraf makinesi, video kamera, DVD oynatıcı, eski kitaplar, elbiseler, fitness aletlerin vs…

Hala mı olmuyor?

En son çare olarak aylık ödediğin tutarı azaltarak vadeyi uzatmayı deneyebilirsin. Yani şu şekilde açıklayayım. 20 bin lira bir kart borcu için minimum ödemen gereken tutar yüzde 30’u, yani 6000 lira (1 yıllık kartlar için bu rakam %40 olarak uygulanmaktadır) Kartın asgari tutarını ödesek bile kalan tutar için yüzde 2 civarında da gecikme faizi uygulanmaktadır. Aylık 6000 lira ödeyip sadece anı kurtarmak, bu parayı çevirmek yerine, 20 bin liralık bir kredi için şu sıralar 24 ayda 25 bin lira geri ödeme tutarlı, aylık ödemesi 1000 TL olan bir kredi çekmeyi deneyebilirsin.

Bunların dışında eğer kredi çekemiyorsan, kart borcunu senin adına ödeyen firmalar mevcut. Ancak bu, bulaşmanı kesinlikle tavsiye etmediğim bir yöntem.


Yorum Yapın