Kredi Notunuzu Etkileyen Faktörler

KISA KISA

  • Kredi notu nedir?
  • Kredi notu düşerse ne olur?
  • Kredi notunu yükseltme yöntemleri

Son yıllarda bir hayli önem taşıyan kredi notunu değerlendirme sistemi, artık karşımıza ev kiralarken bile çıkar oldu. Tüm finansal geçmişimizi değerlendiren sistem bizlere ne yapıp ne yapamayacağımız hakkında bilgiler veriyor.

Kredi notu, tüm finansal geçmişin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) çatısı altında toplanıp analiz edildiği, ve bu analiz sonucu oluşan puanlama sistemine verilen isimdir. Global çapta baktığımızda devletlerin bile kredi notunu sorgulayan bir sistem işlemektedir. Ülkemizde bu not ortalaması sadece Findeks tarafından belirlenmektedir.

Günümüzde kredi notu, bankacılık işlemlerinin yanı sıra ev, araç kiralarken bile önemli hale geldi. Bu yüzden not ortalamasının yüksek olması, finansal açıdan bir itibar sahibi olduğunuzun göstergesidir. Bu not ortalaması 0 ile 1900 arasında değişkenlik göstermektedir. Kredi çekebilmek ya da finansal açıdan güven teşkil edebilmek için not aralığının 1500-1900 arasında olması gerekmektedir. 0 ile 1100 arasındaki notlar, finans kuruluşları tarafından risk teşkil ettiğinizin belirtisidir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunuz çok hassas bir terazi üzerindedir aslında. O yüzden çok dikkatli olunması gerekmektedir. Sizin önemsemediğiniz 10 kuruşluk bir borç bile gün gelir karşınıza acı bir şekilde ortaya çıkar. Kredi notunu etkileyen bir kaç husus vardır. Şimdi dilerseniz onları inceleyelim.

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları

Kredili almış olduğunuz bir ürünün zamanında ödemesinin yapılması, kredi notunu yükseltmektedir. Aksi şekilde son ödeme gününden bir gün sonra dahi ödenmesi, not ortalamasını olumsuz etkilemektedir. Bu kriter not ortalamasını yüzde 35 oranında etkilemektedir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Kapanmış krediler, mevcut borç durumunuz, (teminatlı ya da teminatsız) kredi not ortalamanızı yüzde 35 oranında etkilemektedir.

Yeni Kredi Kullanımı

Yakın zamanda çekilmiş olan krediler ve miktarları, ödeme performansı tam olarak belli olmadığı için kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Bu maddenin kredi notunu etkileme oranı yüzde 11’dir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Sürekli kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapan bir kişinin kredi notu ortalaması, hiç kredi kullanmayan ya da bankayla çok fazla ilişkisi olmayan kişilere oranla daha yüksektir. Bu maddenin ortalamaya etkisi yüzde 9’dur.

Not ortalamasının yüzde 9’unu oluşturan etkenler, Findeks tarafından açıklanmamaktadır. Ancak SGK prim borçları gibi ödemelerde de kredi notunun etkilediği, en azından bu yüzde 9’luk dilim içerisinde olduğu söylenmektedir.

İsterseniz buraya tıklayarak e-devlet sayfası üzerinden kredi risk durumunuzu, ayda bir ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

Yorum Yapın