10 Adımda Tasarruf Yöntemleri

Kısa kısa

 • Tasarruf Tedbirleri Almak
 • Üyelikleri Gözden Geçirmek
 • Enerji Kullanımını Azaltmak

Durum böyleyken geleceğimizi garanti altına almak için bir takım tedbirleri almamız gerekmekte. Ancak burada bizi zor duruma düşüren en önemli faktörlerden biri, birikim yapacak kadar gelirimizin olmaması ya da harcamalarımızın gelirimizden fazla olduğunu düşünmemiz. Sayfama ilk defa geliyorsanız, Nereden Başlamalıyım konulu yazımı incelemeniz ve buradan başlamanız sizin için faydalı olacaktır. Sizler için en yaygın tasarruf tedbirlerini derledim.

1- Borçlarınızdan Kurtulun

Tamam tamam sakin. Bunu buraya yazmak kadar kolay olmadığının farkındayım. Şu satırları yazan ve okuyan her insanın borcu olduğunu biliyorum. Ancak borçlarınızın olması, tasarruf yapmanıza engel olan en önemli faktördür. bu başlığın konusu Tasarruf Yapmak olduğu için bunu yazmak zorundayım. Borçlarınızı ödeme konusunda, dünyada en çok kullanılan bir tabir vardır. “Kartopu” Bu sayede küçük borçları ödemeye başlayarak gitgide gelirinizi serbest bırakır, bir sonraki ödeme için ek bir fon yaratabilirsiniz. Bu yöntem hakkında detaylı bilgiyi buradaki makalemde bulabilirsiniz.

Bu yöntemi şu şekilde açıklayabiliriz. Kartopu önce küçüktür fakat karda yuvarlandıkça büyür gider. Başta kontrol altına alabileceğimiz büyüklükte iken gitgide kontrol etmek zorlaşır. En sonunda altında ezilecek boyutlara gelir. Borç Kartopu ile ilgili makalemi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- Aylık Aboneliklerinizi Gözden Geçirin

Bunda 15 sene öncesine gittiğimizde aylık olarak düzenli ödeme yaptığımız çok fazla hizmet yoktu. Ancak gün geçtikçe istek ve ihtiyaçlarımız artıyor, bunları karşılamak içinde belirli bir hizmet bedeli ödememiz gerekiyor. Şimdi elinize bir kağıt kalem alın ve aylık bedel ödediğiniz hizmetleri gözden geçirin. Bu hizmetlerin bazılarını sizlere yardımcı olması için yazıyorum.

 • Netflix
 • Spotify
 • Spor salonu üyeliği
 • Dijital Tv üyelikleri
 • İnternet hizmeti
 • Dergi abonelikleri
 • Online eğitim setleri
 • Kulüp üyelikleri

Bu liste uzar gider. Bunlar arasında internet hizmeti gibi bir kalemin olmazsa olmaz olduğunu biliyorum. Ancak ödediğiniz miktarı, taahhüt sürenizi tekrar kontrol ederek bir alt pakete geçebilir, uygun bir kampanya karşılığı daha cazip fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Diğer üyelikleriniz içerisinde de olmasa da olur dediğiniz maddeleri hayatınızdan çıkararak ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz. İstediğiniz ya da ihtiyaç olduğunu hissettiğiniz anda tekrar abone olmak da sizin elinizde.

3- E-posta Listelerinden Ayrılın

Bu aslında isteğimiz dışı bizi harekete geçiren maddelerden biri. Yapay zeka sayesinde bir sitede baktığınız ürün, günlerce sizin karşınıza çıkıyor, satıcı firmanın mail listesine kayıt olduysanız direk sizlere bu ürünü satın almanız konusunda sizi harekete geçirecek mailler gönderiyor. O an ihtiyacınız olmasa bile yüzde 50 indirimi görür görmez sizi siteye yönlendiren linke tıklama ihtiyacı duyuyorsunuz. Bu size hem zaman hem de para kaybına neden oluyor. Reklam amaçlı üye olduğunuz sitelerin e-posta göndermelerini engelleyin.

4- Ödünç Al, Satın Alma

Bahçenizdeki ağacı kesmek için testereye mi ihtiyacınız var? Çatıyı onarmak için bir merdiven mi arıyorsunuz? Yılda bir kaç defa lazım olacağını düşündüğünüz bir malzeme için mağazaların raflarına bakmayı bırakın. Komşunuzdan ödünç almayı deneyin. Bu şekilde ciddi tasarruf yapabileceğinizi biliyoruz.

5- Dışarıda Yemek Yemeyi Azaltın

Bir öğle yemeği için ortalama 20TL verdiğinizi düşündüğünüzde aylık 550-600 lira civarında bir gideriniz olduğunu tahmin ediyorum. Öğle yemeklerinizi evde hazırlayarak hem daha sağlıklı hem de tasarruf tedbirleri çerçevesinde hareket etmiş olacaksınız. Aynı şekilde haftada bir akşam yemeği yemek yerine bunun ayda bir yaparak 500 lira civarında bir tasarruf elde etmiş olacaksınız.

6- Sigarayı Bırakın

Bu maddeyi bu listeye alıp almama konusunda çok kararsız kaldım. Çünkü sigara bir bağımlılıktır. Ayrıca sigarayı tasarruf etmek için bırakmak yerine sağlığınız için bırakmalısınız. Ortalama günde bir paket sigara içtiğinizi düşünürseniz yine aylık 500 liraya yakın bir gideriniz olduğunu göz önüne alarak hem sağlığınız, hem de bütçeniz için bırakmayı düşünmelisiniz.

7- Cep Telefonu Faturanızı Düşürün

Cep telefonu tarifeleri konusunda bizim kadar hava atmayı seven bir millet daha var mıdır merak ediyorum. Bende bin dk var, bende 10 bin kısa mesaj hakkı var, benim internetim 10gb. gibi saçmalıkları bir kenara bırakalım lütfen. Biliyorum ki ay sonunda 10 bin kısa mesajın sadece 20 tanesini kullandınız. Operatörünüzün mobil uygulamasını kullanarak son üç ay içerisinde ortalama kullanımlarınızın analizini çıkarabilir, tasarruf yapabilmek için tarifenizi düşürebilirsiniz.

8- Elektrik Kullanımını Azaltın

Bir kaç basit hareketle, elektrik faturanızda 50 liraya kadar tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için makalemi okuyunuz.

9- Tasarruf Hesabı Açın

Bankanızla görüşerek size bir tasarruf hesabı açmasını isteyebilir, gelirinizin bir bölümünü otomatik olarak buraya aktarmasını isteyebilirsiniz. Hemen gözünüzde büyütmeyin. Gelirinizin yüzde 5 ya da yüzde 10’u oranındaki bir birikim, uzun yıllar sonra size rahat bir nefes aldıracaktır.

10- Alışveriş Listesi Yapın Ve Sadık Kalın

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listenizi hazırlayın ve bu listeye sadık kalın. Bu liste dışında bir şey almamaya özen gösterin.

Yorum Yapın