Dışarıda Yemek Yemeğe Ara Verin?

Günün stresinden biraz olsun uzaklaşmayı ve arkadaşlarımızla bir arada olup ortak bir faaliyet gerçekleştirmeyi hepimiz isteriz. Ancak, anlık olarak hesaplamadığınız bu durum, aylık ya da yıllık toplamlara vurduğumuzda hatırı sayılır bir miktar olarak karşımıza, boyumuzu aşan koca bir duvar olarak çıkmakta.

Dışarıda yeme alışkanlığı, cebimize zarar vermesinin yanı sıra, genellikle fast food diye tabir ettiğimiz hazır gıdalardan oluştuğu için sağlıklıksız ve hijyen koşullarını da tam anlamıyla karşılamamaktadır. Bu yazıyı okurken sizlere kesinlikle dışarıda yemek yememeliyiz diye bir algı tabii ki oluşturmuyorum. Arada yapılması gereken bir durum, ancak kontrollü bir şekilde, abartıya kaçmadan bunun yapılması gerektiğini unutmayın.

Dışarıda Yemek Yemeğe Ara Verin? Neden Mi?

Dışarıda bir akşam yemeğinin ucu bucağı, sabit bir tarifesi yoktur. Gidilen mekana ve yemek tercihlerimize göre değişmektedir. Kabaca bir hesap yapacak olursak kişi başı minimum 100,00 TL gibi bir rakam karşımıza çıkmaktadır. Alkol alışkanlığımız var ise, içeceğimizi alkolden yana da kullanıyorsak bu rakam ortalama kişi başı 200,00 liraya denk gelmektedir. Eşimiz ya da partnerimizle gittiğimizi varsayarsak gecenin bize maliyeti 400-500 lira olmaktadır. Bu aktiviteyi ayda bir yaptığımızı düşündüğümüzde yıllık 6 bin lira gibi muazzam bir rakam çıkmaktadır. Bu parayı, borçlarınızı ödemek ya da yatırım araçlarını kullanarak biraz daha artırmayı düşünebilirsiniz.

Alternatif olarak bunun yerine yapabilecekleriniz neler peki? Bunu evde bir aktivite olarak planlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir maliyet çıkardığınızda, rakamın 3 te 1 oranına kadar düştüğünü görebilirsiniz. Evde yemek yapmaktan hoşlanmıyorsanız eğer, sizleri motive edecek bir takım yöntemlere ihtiyacınız olacak. Yemek yapmayı bilmeme gibi bir durum da artık söz konusu olamaz. Sosyal medya sayfalarında, video sitelerinde, tüm dünya mutfaklarına ait yemek türlerini rahatlıkla bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

Yemek yapmayı daha zevkli hale getirecek 10 yöntem

Bazen canınız yemek yapmak istemeyebilir ya da reklamlarını gördüğümüz bir pizza veya hamburger daha cazip görünebilir. Dışarıdan yemek sipariş vererek, o anlık kendinizi bu eziyetten kurtarmış olarak görebilirsiniz. Ancak bunu da alışkanlık haline getirdiğimizde, karşımıza hem sağlıksız gıdalar çıkmakta, hem de düşük porsiyonlara yüksek fiyatlar ödemekteyiz. Haftada bir dışarıdan sipariş verdiğimiz çift kişilik bir menünün bize yıllık masrafı ortalama 4 bin lirayı geçmektedir. Bunun yerine, bu gıdaları hijyenik ve daha sağlıklı bir halde evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Maliyet açısından da çok uygun olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Sizler dışarıda yemek konusunda nasıl tedbirler alıyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz lütfen benimle paylaşın.

Yorum Yapın