Ev İçerisinde Tasarruf Yapmanın 15 Yolu

KISA KISA

  • Ev içerisinde tasarruf
  • Faturaları en aza indirgemek
  • Tasarrufu birikime dönüştürmek

Ev içerisinde tasarruf yapma konusu, öncelikle sosyal sorumluluğun gereğidir. Enerjiyi verimli kullanmak, suyun tasarrufunu sağlamak, bizim ve çocuklarımızın geleceği açısından önemlidir. Bunun yanı sıra bütçe tasarrufu konusunda da bize çok yardımcı olacaktır. Son zamanlarda artan elektrik ve su bedelleri, gözümüze fazla görünmeyebilir ancak yıl toplamına vurduğumuzda bize yüzlerce lira kazanç sağlayabilmektedir.

Ev içerisinde yaptığımız tasarrufun karşılaştırmasını yapmak için, işe bütçe planı oluşturmakla başlayabilir, ev için aylık giderimizi hesaplayabiliriz. Böylelikle ilk aydan başlamak üzere tüm tasarruf sürecinde cebimizde kalan miktarın karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Bütçenin nasıl yapılacağı konusunda bilgi almak için tıklayın. Hazırsak başlıyoruz.

1- Buzdolabınızı Doldurun

Yanlış duymadınız, buzdolabınızı ve derin dondurucunuzu mümkün mertebe dolu tutun. Boş bir buzdolabını belirli bir derecede tutmak, dolu bir buzdolabını tutmaktan daha fazla enerji gerektirir. Dolabın kapağını açtığınızda soğuk hava dışarı çıkar. Ve tekrar kapattığınızda içerinin soğuması için belirli bir zaman gereklidir. Eğer ki buzdolabına koyacak bir gıda ürünü bulamıyorsanız boş kavanoz ve saklama kaplarıyla doldurabilirsiniz. Derin dondurucular ise genelde dolu oldukları ve çok sık açılıp kapanmadıkları için verimli bir şekilde çalışırlar ve enerjiyi boşa harcamazlar.

2- Ampullerinizi Değiştirin

Ev içerisinde kullandığınız standart akkor ampullerinizi enerji tasarruflu diye adlandırdığımız CFL ampullerle veya led ampullerle değiştirin. Bu ampullerin ömürleri akkor ampullere göre çok daha dayanıklıdır ve enerji tasarrufları 4’te 1 oranındadır. Ve değişim yaparken watt değerlerini daha düşük seçmeye özen gösterin. Bu şekilde yılda 250-300 lira arasında bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

3- Bulaşık Makinesi Kullanın

Bulaşıklarınızı mutlak surette makinede yıkamaya özen gösterin. Makine dolmadığı zaman iki üç parça bulaşığı elde yıkamaya kalktığınızda, bulaşık makinesinden daha fazla su harcadığınızı unutmayın. Bulaşık makinesinin dolmasını bekleyin.

4- Çalışmayan Cihazlarınızın Fişini Çekin

Eskiden aile büyüklerimiz yatmadan önce cihazların fişini çekerlerdi. O zamanlar bunu güvenlik için yaparlardı ancak günümüzde kapalı konumda iken bile elektrik tüketmeyen cihaz yok. Televizyonun ışığı, seyyar prizin led göstergesi vs… İster istemez bunlar da tüketimin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. İşi biten cihazınızın fişini prizden çekmeyi ihmal etmeyin.

5- Diş Fırçalarken Tasarruf Edin

Dişlerimizi fırçalarken normal şartlarda bir bardak suyun yeterli olduğunu unutmayın. Fırçalamaya başladıktan bitime kadar geçen sürede musluğu açık bırakmayın. Su kullanımında tasarruf ev ekonomisi için olduğu kadar sosyal sorumluluk için de gereklidir.

6- Kombi ve Termosifonu Son Seviyede Bırakmayın

Termosifon kullanıyorsanız eğer duşta olmadığınız zamanlarda bile son seviyede bırakmayın. Bunun yanı sıra evde ikiden fazla hane halkı varsa duş öncesi açıp daha sonra kapatmak da enerji sarfiyatına neden olur. Orta derecelerde açık tutmak yeterli olacaktır.

7- Petekleri Kapatmayın

Petek kullanan bir ısıtma sistemine sahipseniz kullanılmayan odalardaki petekleri dahi kapatmayın. Kullandığınız odalarda ise petekleri sürekli kapatıp açmak yerine düşük bir ısıda sürekli olarak çalıştırmanın daha az maliyetli olduğunu unutmayın. Evden çıktığınızda da ısıtma sistemini komple kapatmak çok doğru bir yöntem değildir. Eve geldiğinizde soğuyan havayı ısıtmak için geçen sürede, ısınma sisteminiz daha fazla enerji harcayacaktır.

8- Mantolamaya Önem Verin

Düzgün mantolama yapılan binaların, yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağladığı hesaplanmıştır. Bunun yanında kapı ve pencere kenarlarının yalıtımına, camlarda çift cam kullanımına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

9- Kullanmadığınız Eşyalarınızı Satın

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte hemen herkes bir şeyler alıp satabilecek durumda. Evinizde uzun süredir yatan malzemelerinizi, giysilerinizi bile satışa çıkarıp buradan gelir elde edebilirsiniz.

10- Temizliğinizi Kendiniz Yapın

Evinizin temizliği için temizlik şirketinden ya da temizlikçilerden yardım almak yerine, kendiniz yapın. Ayda bir zor bir temizlik maratonundan ziyade haftada 1 gün ufak ufak temizlik yaparak yükünüzü hafifletebilirsiniz. Böylelikle yılda 2500 lira gibi bir bütçeye sahip olabilirsiniz.

11- Dijital TV Üyeliklerinden Kurtulun

Bir çok ücretli kanalları içinde barındıran TV aboneliklerini iptal edin. İptal edemiyorsanız doğru pazarlık stratejileriyle üyelik maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Bir çok firma bu konuda esnek bir yapıya sahip. Çoğu programı internet üzerinden izlemeniz de mümkün. Bu platform üyelikleri yerine Apple TV ya da Chromecast gibi daha düşük aboneliklerle, Netflix tarzı uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.

12- Damacana Su Yerine Arıtma Cihazı Kullanın

Damacana su maalesef eski hijyeni sağlamamakla birlikte, yıllık maliyete vurduğunuzda bize daha masraflı gelmektedir. Ev içerisinde tasarruf için arıtma cihazları kullanarak, hem hijyenik hem de daha ucuz içme suyuna sahip olabilirsiniz. Bir kaç servis işleminden sonra arıtma cihazlarının bakımını da kendiniz üstlenebilirsiniz.

13- Evde Yemek Yapın

Ev içerisinde tasarruf yapmanın diğer bir yöntemi de hazır gıdaları sipariş etmek yerine evde yemek yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Maliyetlerin gözle görünür bir oranda azalacağını göreceksiniz. Hem sağlıklı hem de ucuz gıda tüketmeyi kim istemez ki?

14- Giysilerinizi Ilık Suda Yıkayın

Deterjanlar sıcak suda olduğu kadar ılık suda da etkisini göstermektedir. 30-40 derecelik bir su sıcaklığı çamaşırların temizlenmesinde yeterli olacaktır. Suyu daha az ısıtarak enerji maliyetini düşürmüş olursunuz.

15- Alışverişlerinizde Toplu Satın Alın

Ev alışverişlerinde mümkün mertebe toplu satın alım yapın. Güncel kampanyaları takip edin. Haftada 1 alışverişe çıkmaktansa ayda 1 çıkmayı alışkanlık haline getirin. Ev alışverişi ile ilgili büyük tasarruf rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında çocuklarımıza da tasarruf konusunu aşılamalı, ufak yaşlarda bunun eğitimini de vermeliyiz.

Yorum Yapın