Kendinize Ödeme Yaparak Para Biriktirin

KISA KISA

  • Kendime ödeme yapmak ne demek
  • Her ay ne kadar ödeme yapmalıyım?

Aylık maaşınızı aldıktan sonra harcamalardan geriye bir şey kalmıyor değil mi? Ev kirası, faturalar, alışveriş masrafları, kredi kartları… Peki neden harcamadan sonrasını tasarruf etmek yerine, tasarruf yaptıktan sonra kalanı harcamayı denemiyorsun?

Tasarruf edecek kadar para kazanamadığını düşünüyorsun. Ay sonuna geldiğinde elde avuçta bir şey kalmadığını biliyorsun.

Merak etme herkes seninle aynı problemi yaşıyor. Bu evrende yalnız değilsin. Ancak bu imkansız da değil. Gelirinin yüzdelik bir payını önce birikim yapmak için kullanıp kalanı harcadığında uzun vadede çok ciddi birikim yapmış olacaksın. Sadece biraz ciddi olmak gerekiyor bu konuda.

Şimdiye kadar hep ilk önce harcadığını, kalırsa da tasarruf yapmaya başladığını biliyorum. Şimdi roller değişti. Finansal özgürlüğüne kavuşmak için, bundan sonra ilk önce birikim yapacağız sonra harcamalara geçeceğiz.

Kendinize Ödeme Yaparak Para Biriktirin

İlk olarak kendine ödeme yapmak demek, geliri elde ettikten sonra fatura, kira gibi zorunlu giderlerden önce, birikim hesabınıza para aktarmaktır. Bu biraz mantıksız gelebilir ancak 30 günlük bir süreci düşündüğünüzde buraya yapmış olduğunuz birikim, sizin dışarıda daha az vakit geçirmenize, bir kahve az içmenize, kısacası ayağınızı yorgana göre uzatmanızı sağlayacaktır. Bir servete sahip olmak istiyorsanız bu kuralı muhakkak uygulamak zorundasınız.

Tasarrufu en sona bırakırsanız, geriye sadece bir hiç kalacaktır. O yüzden diyorum ki; kendinize ödeme yaparak para biriktirin

Bu konuyu anlamanız açısından biraz daha detaylandırayım. Aşağıdaki tablo hayali fiyatlandırmadan oluşmaktadır. Konuyu irdelemek için yapıyorum.

Örneğimizde 2 bin TL maaşlı bir çalışanı ele alalım.

Maaş tutarınızı bir kenara yazın. Maaşınız düzensiz ise 3 aylık gelir ortalamanızı ya da en düşük gelirinizi baz alabilirsiniz.

Daha sonra her ay düzenli olarak yaptığınız ödemelerinizi listeleyin.

  • Elektrik Faturası : 150,00 TL
  • Su Faturası : 80,00 TL
  • Ev kirası : 850,00 TL
  • Telefon faturası : 50,00 TL
  • TV aboneliği : 30,00 TL
  • İnternet : 50,00 TL

Daha sonra, tutarları değişken olan ancak yapılması zorunlu ödemelerinizi yazın.

  • Market Giderleri : 250,00 TL
  • Yakıt Giderleri : 200,00 TL

Toplam masrafımız 1.660,00 TL. Geri kalan tutar 340,00 TL Bu tutar gözümüze çok az geldiği için (ki öyle zaten) bu parayla birikim yapmayı aklımızın ucundan bile geçirmeyeceğiz. Direk olarak cebimize atıp ay sonunu getirmeye çalışacağız. Ancak bu para 500,00 lirada olsaydı biz yine aynı düşünceye sahip olacaktık. O yüzden maaşımız elimize geçtiğinde, öncelik olarak 100,00 TL gibi bir rakamı kenara atıp daha sonra bu bütçelemeyi yaparsak en azından yıllık 1.200,00 TL gibi bir birikim elde edeceğiz.

Yorum Yapın