Nasıl Tasarruf Yapılır? Tasarruf yapmanın 40 yolu

Herkes, nasıl tasarruf yapılır bunu bilmek ister. Çünkü ne kadar tasarruf yapılırsa, o kadar çok paranız olur. Ancak tasarruf demek bir alışveriş listesi yapmaktan çok daha fazlasını gerektirir.

Nasıl tasarruf yapılır sorunun cevabı üç – beş ya da yedi rakamlarıyla sınırlı değildir. Buraya yüzlerce yöntem sıralayabiliriz. Ancak okumaktan sıkılmamanız için bunları yavaş yavaş sizlerle paylaşacağım. İsterseniz en işe yarayan tasarruf yollarını ana başlıklarla listeleyerek, ilgili alt başlıklarla açıklamalarını yapmaya başlayalım.

Faturalarınızdan nasıl tasarruf yapılır?
Kredi kartları için tasarruf ipuçları
Banka işlemlerinde nasıl tasarruf yapılır?
Aldığınız hizmetlerde tasarruf etmenin yolları
Alışverişlerinizde nasıl tasarruf yapılır?
Seyahatlerinizde tasarruf etmenin yolları
Tatil planlaması yaparken tasarruf etmenin yolları
Günlük aktivitelerde tasarruf yapmak
E-postaları takip ederek nasıl tasarruf yapılır?
Temizlikte tasarruf yolları
Aracımızda tasarruf etmenin yolları
Eğlence harcamalarında tasarruf nasıl yapılır?
Planlama yaparak tasarruf edin
Emekliliğinizi şimdiden planlayın
Tasarruflarla yatırım yaparak pasif gelir oluşturmak

Faturalarınızdan Nasıl Tasarruf Yapılır?

Ay sonunu getiremeyenler için faturalar sırtımızda büyük bir yük. Bundan 30 yıl önce ödemediğimiz, bugün ödeme yaptığımız neler var diye sorsam sizlere? Ben cevap konusunda sizlere yardımcı olayım. Bundan 30 yıl önce internet, cep telefonu, spor salonu üyeliği, dijital yayın platformları, özel tüketim vergisi ve buna benzer onlarca hizmete para ödemiyorduk. Bu hizmetlere sahip değildik çünkü. Ancak tabii ki bu listede, günümüz şartlarında olmazsa olmaz hizmetler de var. İnternet olmadan hiç bir işimiz yürümüyor. Eğitimimiz online olarak ilerliyor. Cep telefonu bulunmaz bir nimet.

tasarruf-yapmak

Ancak bunlardan bazılarını iptal ettirebilir, bazılarında da kısıtlamaya gidebiliriz. Böylelikle sırtımızdaki yükü biraz olsun hafifletebiliriz.

1- Cep Telefonu Faturanızı Azaltın

Herkes sınırsız özelliklere sahip tarifelere sahip olmak ister. Ancak bu, bizi altından kalkamayacağımız şekilde borçlandırmaktadır. Son 6 aylık fatura özetlerimizi inceleyerek aylık ortalama kaç dk. görüşme yaptığımızı, kaç Gb. internet kullandığımızı hesaplayabilir, ona göre uygun bir tarifeye geçebiliriz. Operatörler arasında fiyat / performans kıyaslaması da yaparak operatör değişikliği de yapabiliriz.

2- İnternet Faturanızı Azaltın

İnternet hizmetinde de telefon hizmeti gibi sınırsız tarifeler yerine, kotalı tarifelere geçebilirsiniz. Eğer gerçekten çok fazla tüketiyor, kotalar yetmiyor ise daha düşük hızdaki tarifelere geçerek yılda en az 120 lira tasarruf edebilirsiniz.

3- Elektrik Faturasında Nasıl Tasarruf Yapılır?

Elektrik şüphesiz olmazsa olmaz nimetlerden biridir. Ancak hem çevreci olmak adına, hem de yükünüzü azaltmak adına yapabileceğiniz bir kaç küçük hamle ile, bu giderinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Elektrik dağıtım şirketinizle yıllık sözleşme imzalayarak, yıl içerisindeki fiyat artışlarından etkilenmezsiniz. Klimanızı kullanmadığınız aylarda kapatsanız dahi aylık 8-9 lira güç tükettiğini unutmayın. Şalter ile komple elektrik bağlantısını kesin. Gereksiz yere ışıklarınızı yakmayın, sabahları gün ışığından faydalanın, telefon şarj aletlerini işi bittikten sonra prizden çıkarın. Led ampuller kullanın ve koridor, antre gibi alanlarınızda daha düşük değerde ampuller tercih edin. Bulaşık, çamaşır, kurutma makinelerinizi tam dolmadan çalıştırmayın. Özellikle bulaşık makinesine bulaşıkları atmadan önce elinizle ön yıkama işlemi gerçekleştirmeyin.

4- Su Faturasında Tasarruf Etmenin Yolları

Covid ve benzeri virüslerle tanışmamızın an meselesi olduğu bu günlerde temizlik, aslında tasarrufta en son düşündüğümüz bir şey. Suyu boş yere açık bırakmayın diye bir madde yazmayacağım tabii ki ancak 1-2 püf noktasıyla ayda 1 tondan fazla su tasarrufu yapabilirisiniz. Öncelikle musluklarınızın ağız kısmındaki filtrelerinizin kireçlendiğini düşündüğünüzde yenisi ile değiştirin ve mümkünse piyasada satılan plastik ağızlıklardan alarak hem tazyikli gelmesini sağlayabilir hem de daha az akmasını sağlayarak tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca ön ödemeli dediğimiz kartlı sisteme geçerek her an suyunuz bitecekmiş gibi düşündüğünüzden dolayı, daha az su harcama eğiliminde olacaksınız.

5- Doğalgaz Faturasında Tasarruf

Çoğu birey, doğalgaz kullandığı konutunda, kışın t-shirt ve şortla dolaşıyor. Kombiyi sonuna kadar açarak öyle de böyle de yanıyor mantığından kurtulun. Kullanmadığınız odalardaki peteklerinizi kapatın. Üstünüzde daha kalın giysiler giyerek kombi ayarınızı biraz düşürebilirsiniz.

Kredi Kartları İçin Tasarruf İpuçları

Kredi kartları da hayatımızın bir parçası oldu çıktı. Ancak malumunuz üzere sevilmeyen evlat. Yanımızdan da ayırmıyoruz, ancak her cüzdandan çıkardığımızda da lanet okuyoruz. Peki kredi kartı kullanımında nasıl tasarruf yapılır?

6- Aidatsız kredi kartlarını seçin

Artık yasa gereği her bankanın aidatsız kredi kartı sunması zorunlu. Eğer siz hala kredi kartı için yıllık aidat ödeyenlerdenseniz daha önce yayınladığım aidatsız kredi kartlarını inceleyerek, onlardan birine geçebilirsiniz.

7- Kredi kartlarının sağladığı hizmetlerden yararlanın

Çoğu kredi kartının hediye para avantajının yanı sıra bir çok hizmeti bulunuyor. Araç park hizmetleri, kiralık araç hizmetleri, çilingir servisi gibi… Bunları not alın ve uygun zamanda faydalanarak bu hizmetlere ekstra ücret ödemekten kurtulun.

8- Mümkün mertebe ay sonunda kart borcunuzun tamamını ödeyin

Kredi kartını kullanmak kolay, fakat ay sonu ekstre borcunu ödemek bir işkencedir. Kredi kartınızı sadece bir sektör için kullanmaya çalışın. Örneğin sadece market alışverişi gibi. Ve ay sonunda bütün borcu kapatmaya çalışın. Eğer bunu yapamayacaksanız, en kötü asgari ücret tutarının iki katını ödemeye özen gösterin. Aksi halde çok geçmeden kredi kartı borcu, bir kartopu gibi büyüyerek felakete sebep olabilir.

Banka İşlemlerinde Nasıl Tasarruf Yapılır?

Bankacılık sektörü, kuruş hesabı yaparak, sizi rahatsız etmeden, siz farkına varmadan sömüren yegane sektörlerden biridir. Covid salgını sonrasında da faiz ve oranlarında büyük çapta değişikliğe giderek bu sömürü hortumunun ağzını genişletmişlerdir.

9- Hesap İşletim Ücreti Olmayan Hesapları Tercih Edin

Bankanızla anlaşmaya vararak, hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmamasını sağlayabilirsiniz. Bu anlaşmalar içerisinde otomatik ödeme talimatı, ya da maaşınızı o bankadan almak gibi seçenekler bulunmaktadır.

10- İşlemlerinizi Online Olarak Yapmaya Çalışın

Rutin bankacılık işlemlerinizin çoğunu cep telefonunuzdaki mobil uygulamadan ya da internet bankacılığı sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu size para tasarrufu yapmanın yanı sıra, zaman tasarrufu da sağlayacaktır. Şahsen bankaya girmeyeli çok uzun zaman oldu desem yeridir. Sadece kredi ihtiyacım olduğu zaman evrak imzalamaya gidiyorum.

11- EFT / Havale İşlemlerine Masraf Almayan Bankaları Tercih Edin

Yine çoğu bankanın en az bir adet çevirim içi hesap özellikleri olan masrafsız hesapları bulunmaktadır. O bankalardan hesap açtırarak havale / eft ya da fatura ödeme işlemlerinde masraf ödemekten kurtulabilirsiniz. Başta gözümüze küçük gelen meblağlar olabilir ancak yıllık bazda düşünecek olursak, ayda 2 adet eft işlemiyle yaklaşık 150 liralık bir tasarruftan bahsediyorum. Önümüzdeki günlerden bu bankaların da listesini yapıp sizlere sunacağım.

12 – Kredi faizlerini kıyaslayın

Kredi çekmek zorundaysanız eğer kıyaslama yapmadan ilk arayan bankanın teklifini kabul etmeyin. Çoğu karşılaştırma sitesi bu işi sizin için kolaylaştırıyor. Onlara göz atın. Farklı kredi türlerinin de olduğunu unutmayın. Örneğin araç alacaksanız araç kredisinin faiz oranının, ihtiyaç kredisinin faiz oranından daha az olduğunu unutmayın.

Aldığınız Hizmetlerde Tasarruf Etmenin Yolları

Göze küçük görünen, gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını sorgulamamız gereken hizmetlere ufak tefek ödemeler yapıyoruz.

13- Dijital video platformlarından tasarruf edin

Netflix, Digiturk, D-Smart, Blu TV, Exxen gibi ücretli video platformlarına ne kadar gerek duyduğunuzu bir düşünün. Bazı evlerde bunlardan bir kaçı aynı anda mevcut. En azından bunları azaltmayı, ya da düşük paketlerine geçmeyi düşünerek yılda bin liraya yakın bir ücreti yatırım yapmak için ayırabilirsiniz. Unutmayın tasarruf ufaktan başlar.

14- Müzik ve diğer aplikasyonlar

Siz de benim gibi müzik dinlemeden yapamayanlardan mısınız? Bende çoğu insan gibi Spotify uygulaması kullanıyorum. Youtube asla olmazsa olmazlarımdan. Ancak her ikisinin de ücretsiz versiyonlarını tercih ediyorum. 3-5 müzikten sonra 30 sn reklam izlemek beni çok rahatsız etmiyor. Telefonda Youtube için ise premium uygulama özellikleri taşıyan Youtube Vanced kullanıyorum. Chrome için Adblock eklentisi kullanarak Youtube videolarının arasına reklam girmesini önlüyorum. Biraz araştırma ile sizlerde gayet kolay bir şekilde bu özellikleri kullanabilirsiniz.

Alışverişte Nasıl Tasarruf Yapılır?

Alışveriş, tasarruf konusunda en büyük paya sahip olan faaliyetlerden biridir. En büyük tasarrufu burada sağlayabilirsiniz. Şimdi alt başlıklarımıza geçelim hemen.

alışverişte-tasarruf

15- Market alışverişinde nasıl tasarruf yapılır?

Market alışverişi, evimizin en büyük giderlerinden birisidir. Daha önceki yazımda detaylı bir şekilde market alışverişlerine tasarruf yollarının inceliklerinden bahsetmiştim. Bu yazımda biraz daha üstün körü geçeceğim.

 • Market alışverişine çıkmadan önce bir liste hazırlayın ve ona sadık kalmaya özen gösterin.
 • Toptan alışveriş yapmaya özen gösterin.
 • Mümkünse tek kişi alışverişe çıkın.
 • Aç karnına alışverişe çıkmayın.
 • Konserve gıdaları kendiniz hazırlamaya çalışın.
 • Bir bütçe belirleyin ve ona bağlı kalın.
 • Ayda bir, ya da en az 15 günde bir alışverişe çıkın.

16- Kıyafet alışverişinde nasıl tasarruf yapılır?

 • Alışverişe çıkmadan önce giysi dolabınızı kontrol edin.
 • Alışveriş zamanına önceden karar verin. Kışlık alışverişinizi kış sonunda, yazlık alışverişlerinizi yaz sonunda yapmaya özen gösterin.
 • Büyüme çağında çocuğunuz varsa tam bedenine göre kıyafet almaktansa biraz daha bol gelen kıyafetler alarak, daha uzun süre giymesini sağlayabilirsiniz.
 • Bir hevesle, giymeyeceğiniz kıyafetler almayın.
 • Diyetteyseniz, ya da tam tersi kilo almaya başladığınız bir dönemdeyseniz alışverişinizi erteleyin. Kilonuz sabit olmadığı için aldığınız giysi, bedeninize tam uymayabilir.

17- Elektronik alışverişte tasarruf

Cep telefonu, tablet ya da bilgisayara mı ihtiyacınız var? Hepsinin son teknolojiyi barındırmasını istiyorsunuz değil mi? Peki tüm özellikleri kullanacak mısınız, yoksa sosyal medyaya gireyim, arada fotoğraf çekeyim, 3-4 tane de oyun oynarım kısmından daha öteye geçmeyecek misiniz? Ülkemizde ucuz telefon diye bir tabir kalmasa da modellere göre fiyat düşürebileceğimiz bir pazar var sonuçta.

18- Cep Telefonu Alırken Tasarruf Yapmak

 • Cep telefonu alırken gerçekten ne amaca hizmet edeceğini, beklentilerinizi düşünün.
 • Sürekli fotoğraf çeken biriyseniz kamerasının ve depolamasının iyi olması yeterli değil mi?
 • Aynı anda çok fazla uygulamayı kullanıyorsanız işlemcisinin yüksek olması sizin işinizi görmez mi?
 • Grafik / tasarım işlemleriyle uğraşıyorsanız ekran boyutunun büyük olması, belki kalem özelliğinin olması yetmez mi?
 • Anne, baba veya onların büyüklerine telefon almaya karar veriyorsak son teknoloji ne kadar önemli? Net fotoğraf çeksin, alo desin yetmez mi?

19- Tablet / Bilgisayar alırken tasarruf yapmak

Cep telefonlarında olduğu gibi son sistem bilgisayar almak yerine ihtiyaçlarımızı görecek bir bilgisayar için ödeme yapmak bizi rahatlatacaktır. Sadece ofiste internete girmek için kullanacağımız bir bilgisayarda çok büyük işlemciye, çok fazla bellek ve harici ekran kartına gerek olmayacaktır. Ya da avukatlık okuyan bir üniversite öğrencisine, mühendis öğrencisinin kullanacağı devasa boyutlardaki ekran kartı, en üst seviye bir işlemci gerekmeyecektir.

nasıl-tasarruf-yapılır

Seyahatlerinizde Tasarruf Etmenin Yolları

İş ya da başka bir sebeple sık sık seyahat ediyor musunuz? Peki bu seyahatlerinizde tercih ettiğiniz vasıtalar neler? Gelin biraz beyin fırtınası yapalım.

Seyahatlerinizi mümkün olduğunca önceden planlamaya özen gösterin. Bu şekilde gün ve saat konusunda esnek olabilirsiniz. Bir kaç gün önceden alınan bilet fiyatlarıyla, 20 gün önceden alınan bilet fiyatları arasında uçurum kadar fark olabilir.

20- Salı ve Çarşamba günleri uçun

Yapılan bir araştırmaya göre Salı ve Çarşamba günleri, insanların daha az tercih ettiği uçuş günleridir. Ve biletler bu günlerde, diğer günlere oranla daha ucuzdur. Ve yurt içi uçuşlarda biletinizi 21 gün öncesinden almaya özen gösterirseniz eğer, yaklaşık yüzde 10 daha uygun fiyata sahip olacaksınız.

21- Gece veya sabah uçun

Hiç kimse, sıcacık yatağından kalkıp sabah 4’te uçağa yetişmek istemez. Bazen hiç kimsenin yapmak istemediğini yapmak, büyük avantajlar yaratabilir.

22- İşe gidip gelmek için toplu taşıma kullanın

Herkes bir arabası olsun ister. Bu lüks değil ihtiyaçtır aslında. Ancak arabanız olsa dahi iş yerinize gitmek için toplu taşıma kullanarak yılda 1000 liradan fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • Toplu taşıma ucuzdur
 • Aracınızın yıpranmasına engel olur
 • Araç bakım süresini daha fazla uzatır.
 • Yakıt tasarrufu sağlar.
 • Kaza oranını azaltacağınız için bir sonraki yıl için daha ucuz kasko teklifi alırsınız.

23- Seyahat için kredi kartı ödüllerinden faydalanın

Uçuş puanı veren kredi kartlarından birine sahipseniz eğer, harcamalarınızdan biriken puanlarla uçak bileti sahibi olabilirsiniz.

24- Tatil Planlaması Yaparken Nasıl Tasarruf Yapılır?

Buraya başlıklar halinde yazacağım tatilde tasarruf planlarının uzun açıklamalarını, önümüzdeki günlerde yazacağım yazıda bulabilirsiniz. Linki burada olacak.

 • Uçakla tatile çıkacaksanız, ucuz uçak bileti bulun.
 • Sezon dışı dönemde seyahat edin
 • Büyük şehirlerde, popüler mekanların dışında da gezilecek yerler olduğunu unutmayın. Yeme – içme, alışveriş gibi aktiviteler şehir merkezleri dışında daha uygun olacaktır.
 • Oteller yerine, mutfaklı konutlarda kalabilirsiniz. Teknoloji gelişti. Bir çok insan evinin odasını kiraya veriyor ya da Airbnb gibi uygulamalarla kiralık ev bulmak daha kolay ve ucuz.
 • Araç kiralamaktansa Uber hizmetinden faydalanın. Ülkemizde Uber ile ilgili bir yasak kalmadı. Üstelik yurt dışında daha da yaygın bir hizmet.
 • Sevdiklerinize hediye almak için yerel işletmeleri kullanın. Hava alanı veya turistik bölgelerde, otel içi işletmelerde çok daha pahalı olacaktır.
 • Kamp yapmayı düşünün. Hem tek yere bağlı kalmazsınız, hem de konaklama giderinizi sıfıra indirmiş olursunuz.

25- Günlük Aktivitelerde Tasarruf Yapmak

 • Akşam yemeklerini evde yemeye özen gösterin
 • Kahvenizi dışarıda içmek yerine kendiniz yapın.
 • Marka takıntısından kurtulun. Starbucks gibi bir yerde bir kahveye minimum 25 lira vermektense yerel bir kahve dükkanında bu fiyat yarısı kadardır. Tek seferlik bir kaçamak göze gelmeyebilir ancak haftada sadece 2 kahvenin yılda 600 liraya mal olacağını unutmayın.
 • Alkol tüketimini azaltın.
 • Sigarayı bırakın.

26- E-postaları takip ederek nasıl tasarruf yapılır?

Herkes sürekli olarak gönderilen reklam maillerini görmezden geliyor. E-postalarımıza genelde gelen faturaları, iş ile ilgili süreci takip etmek için bakarken arada onlarca reklam maili görüyoruz. Ve genelde de bakmadan siliyoruz. Bunun yerine alışveriş yaptığımız, sevdiğimiz markaya ait sitelere üye olurken yeni bir mail adresi verirsek, tüm kampanyalarımız tek bir mail hesabında birleşmiş olacaktır. Bu, gelen maillerin okunmadan silinmesinin önüne geçecek, fırsatlardan da haberdar olmamızı sağlayacaktır.

Temizlikte Tasarruf Yolları

27- Kişisel temizlikte tasarruf yolları

Burada sizlere hafta 2 defa banyo yapın diye bir tavsiyede bulunmayacağım elbette. Ülkemizin yarı kurak bir coğrafyada olduğunu unutmayalım. Su kullanımında israf etmeyelim. Gereksiz kullanılan enerji sarfiyatını azaltalım. Böylelikle gelecek nesillere de yaşanılabilir bir ülke bırakalım.

28 Ev temizliğinde tasarruf yolları

Çamaşır – bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırmayalım. Elde bulaşık yıkamaya son verelim. Temizliği, hastalık halinden çıkaralım. Gerektiğinden fazla deterjan kullanmamaya özen gösterelim. Sızdıran musluklarımız varsa tamir edelim. Makinelerimizde kısa program kullanalım. Ve A enerji sınıfı makineleri tercih edelim.

Aracımızda Tasarruf Etmenin Yolları

29- Sigorta – Kasko işlemlerinde tasarruf

Aracınızın her sene rutin olarak yapılan sigorta ve kasko işlemlerinde tek bir firmaya bağlı kalmayın. Bir çok firmadan sizin için teklif alan, kasko içeriklerini karşılaştıran siteler mevcut. Onlara girip teklifleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kasko teminatlarında ihtiyaç görmediğiniz maddeleri kaldırarak fiyatın biraz düşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde hayat sigortası konusunda da teminatları inceleyebilir, ihtiyaç duymadığınız maddelerin çıkarılmasını isteyerek daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

30- Toplu taşıma kullanın

Kısa mesafelerde ve iş yerinize gidiş – gelişte toplu taşıma kullanarak hem yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz hem de aracınızın bakım zamanını ötelemiş olursunuz.

31- Araç bakımını yetkili serviste yaptırmayın

Araç, hayırsız evlat gibidir. Durduğu yerde sürekli bakım ister, masraf ister. Ancak araç bakımını yetkili serviste yapmak her ne kadar doğru bir hareket olsa da, servislerin fiyatları afaki derecede yüksek. O yüzden bölgenizde bulunan, işçiliği iyi bir tamircide bu bakımları yaptırabilirsiniz.

32- Ufak tamiratları kendiniz yapın

En çok arıza yapan plaka ampulleri, farlar, silecek değişimi, sigorta değişimi gibi işlemleri kendiniz yapmaya çalışın. Youtube üzerinden detaylı bir şekilde videoları izleyebilir, kendi çözümünüzü kendiniz üretebilirsiniz.

33- Araç bakımını aksatmayın

Araçlarınızın bakımlarını zamanında yapmamak, ileride daha büyük sorunlara yol açacaktır. O yüzden periyodik bakımlarını ihmal etmeyin. Yağ, filtre değişimlerini küçümsemeyin.

34- Eğlence harcamalarında tasarruf nasıl yapılır?

Şu sıralar eğlence, hak ettiğimiz yegane aktivite. Covid-19 yasaklamalarından bunalmış, hayattan soğuduğumuz bir dönemdeyiz. Ancak bunda da ölçülü davranmalıyız.

 • Arkadaşlarınızla evlerde buluşma partisi düzenleyin.
 • Cafe, pastane, bistro gibi yerlere daha az gidin.
 • Alkol tüketen biriyseniz gece kulübüne gitmeden önce 1-2 kadeh alkol alın. Bu, gece kulübünde fazladan ödeyeceğiniz kadehlerin önüne geçecektir. Üstelik kulübe girer girmez eğlenmeye başlayabilirsiniz 🙂
 • Alkol tüketimini tadında bırakın.

35- Planlama yaparak tasarruf edin

Her iş için planlana önemli bir adımdır. Başarıya ulaşmanın temel etkenidir. Okul çağından ders çalışma planını bize aşılayan, bu işin temelini atan öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. Tasarruf konusunda da planlama çok önemlidir. Her gün planlı bir şekilde yapacağınız tasarruf sizi bir yerlere getirirken, plansız yapılan, bazı günler es geçilen ya da daha ufak tutarlarda yaptığınız tasarruf bizi bir adım öteye götürmez. Daha önceki yazımda 52 haftada, planlı bir şekilde nasıl 5000 TL biriktirebileceğimizi anlatmıştım. Eğer sizde bu birikim yönteminden faydalanmak isterseniz, buradaki pdf formatındaki tablomu inceleyebilirsiniz.

36- Emekliliğinizi şimdiden planlayın

Önümüzdeki günlerde başımıza ne geleceği bilinmez. O yüzden birikime geç kalmadan bugünden başlamalı. Gözle görülür birikim yapmanın en kolay yolu devlet destekli bireysel emeklilik sistemini aktif hale getirmektir. Yüzde 25’lik devlet katkısı ile çok çabuk şekilde büyümeyi fark edeceksiniz. Bunun dışında bankaların da emeklilik sistemlerini inceleyebilirsiniz.

Tasarruflarla yatırım yaparak pasif gelir oluşturmak

yatırım-araçları

Tasarruf adımlarımızı sıraladığımıza göre, artık bu tasarrufları yatırım yaparak daha da büyütmek, yine bizim elimizde. Bir kaç tane yatırım tavsiyesi bırakıyorum.

37- Birikimlerinizi vadeli hesaplarda değerlendirmek

Eğer birikiminiz düşük meblağlarda ise kısa ve orta vadede çok bir gelir beklemek doğru olmaz. Ancak paramızın da bir şekilde yerinde saymaması gerekiyor. Bu yüzden bankaların vadeli hesaplarında, ya da eksiye düşmeyen fonlarında değerlendirebiliriz. Tekrar hatırlatmakta fayda var. Tasarruf ufak meblağlarla başlar.

38- Altına yatırım yapmak

Yıllardır Türk insanının değişmeyen yatırım aracı olan yastık altı değerli madenimiz, her yıl paramıza değer katmaya devam ediyor. Piyasayı biraz okuyarak altını yüksekten alıp, düşükten satmak gibi bir alım satım işine çevirebilirsek, paramız daha hızlı değer kazanmış olacaktır.

39- Hisse senedi alım satımı

Biraz riskli bir yatırım aracıdır. Yatırım yapacağımız şirketi önceden araştırmak bize fayda sağlayacaktır. Ancak bu konuda bilgi sahibi olursak kısa vadede altından çok daha hızlı bir şekilde paramızı katlayabiliriz.

40- Gayrimenkul yatırımı

Birikimleriniz belirli seviyelere geldiğinde, ufaktan toprağa yatırım yapmaya karar verebilirsiniz. Toprak hiç bir zaman kaybettirmez bunu unutmayın. Arsa ya da tarla alabilirsiniz. Konut alabilir, kiraya verebilirsiniz. Zeytinlik alıp, zeytin toplama işini kiraya verebilir ya da kendiniz toplayıp zeytin ya da yağ olarak satışını yapabilirsiniz.

Bu yazımın uzun olduğunun farkındayım, sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu tarz tasarruf yöntemlerine eklemek istediğiniz bir şey varsa, lütfen yorum bölümünde buluşalım. Cevap vereceğimden emin olabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Yorum Yapın