Öğrenciler İçin Para Biriktirmenin 15 Yolu

KISA KISA

  • Okul giderlerini azaltmak
  • Kişisel giderleri hesaplamak
  • Ücretsiz etkinliklerden faydalanmak

Finansal olarak hayatımın en kötü dönemlerini sanırım öğrencilik zamanında geçirdim. Ergenliğin baş göstermesi, gelirin tam olarak belli olmaması, sürekli önüne geçilemeyen giderler vs… Öğrenciler için para biriktirme olayı çok saçma gelebilir. Ancak bir kaç adım atabiliriz. Tecrübelerimden yola çıkarak, sizlere bu yazıyı hazırladım.

İşte öğrenciler için para biriktirme yöntemleri

1- Her yazımda olduğu gibi başlamadan önce bir bütçe planı yapmamız gerekiyor. Bütçenin nasıl yapılacağı konusunda bilginiz yoksa buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

2- Telefonunuza indireceğiniz yardımcı programlarla ya da çevirim içi araçlarla harcamalarınızı takip edin. Bu sayede nelere para harcadığınızı inceleyebilirsiniz.

3- İhtiyaç mı istek mi? Alacağınız bir ürünün, hizmetin gerçekten ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunu kavrayın. Sadece gerçek ihtiyaçlara para ödemeniz uzun vadede sizleri rahatlatacaktır.

4- Açken kesinlikle market alışverişlerinden uzak durun. Market alışverişinde tasarruf yöntemlerine ihtiyacınız varsa buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

5- Dışarıda yemekten kaçının. Arkadaşlarınızla akşam yemeği hazırlayın ve alışveriş masraflarını bölüşün. Fast food maliyetleri evde yemek yemekten her zaman daha fazladır. Sadece özel günlerde dışarıda yemek yemeye özen gösterin.

6- Arama yapmak yerine sohbet uygulamalarını tercih edin. Böylelikle telefon faturası maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

7- Özel spor salonlarını bırakın. Onun yerine bir çok üniversitenin kampüsünde yer alan spor salonlarını tercih edin. Geneli ücretsiz ya da çok makul bir ücretle hizmet sunmaktadır.

8- Evde daha fazla vakit geçirin. Sürekli arkadaşlarınızla dışarıda buluşmaktansa ev içi partiler, film geceleri düzenleyin. Üniversitelerin ücretsiz etkinliklerine ve bahar festivallerine katılın.

9- Kısa süreliğine ihtiyaç duyacağınız kitapları satın almak yerine kütüphanelerde bulmaya çalışın ya da fotokopilerini kullanın.

10- Öğrenciler için para biriktirme yollarından biri de eski ders kitaplarınızı satmaktır. Sizin gibi arayanlar olduğunu unutmayın.

11- Yarı zamanlı işlerde çalışın. Bu şekilde bir çok giderinizi karşılayabilirsiniz. Bir çok öğrenci okulun arta kalan vakitlerinde restoranlarda, kargo şirketlerinde çalışarak bütçelerine katkı sağlamaktadır.

12- Burs almaya çalışın. Bir çok kuruluş bu konuda öğrencilere destek vermektedir.

13- Kendi kahvenizi kendiniz yapın. Günlük 10 lira gibi bir tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

14- Odanızı paylaşın. Evde tek kalıyorsanız eğer bir okul arkadaşınızla evinizi paylaşmanız giderlerinizi yarı yarıya düşürecektir.

15- Kullanmadığınız eşyalarınızı satarak da gelir elde edebilirsiniz.

2 Comments

    • Ö.Faruk

Yorum Yapın