Borç Batağından Kurtulma Yolları

KISA KISA

  • Borç batağına nasıl girdim?
  • Borç batağından nasıl kurtulurum?
  • Borç ödemeye nereden başlamalıyım?

Her şeyin başı sağlık olsa da, maalesef maddi anlamda da sağlıklı adımlar atmak herkesin isteğidir. Bazı sebeplerden dolayı borçlarınız, ödeyebileceğinizin çok üstüne çıkmış olabilir. Şu an uykularınızın kaçtığını, gelecek endişelerinizin had safhada olduğunu ve nasıl bir yükün altında hissettiğinizi anlıyorum. Ancak bu şekilde düşünmek maalesef sizi kurtarmıyor. Gelin birlikte bu durumu en az zararla nasıl atlatabileceğimizin yollarını bulalım.

Bundan sonraki sürecin çok kritik olduğunu unutmayın. Bir çok alışkanlıklardan fedakarlık etmeniz gerekecek. Bu şekilde davranmayı sürdürebilirseniz eğer, gerçekten borç batağından kurtulabilirsiniz.

1- Bir bütçe planı oluşturun

Borç batağından kurtulmanın ilk adımı bir bütçe planı oluşturmaktır. Gelirlerinizi ve giderlerinizi kalem kalem sıralayarak en ulaşılabilir rakamı bulmanız gerekmektedir. Peki bütçe planı nasıl oluşturulur?

2- Hayatınızdan “EKSTRALAR”ı çıkarın

Fuzuli olarak harcanan her bir liranın hesabını yapma zamanı. Kredi kartı ekstrelerinizi ve banka hesaplarınızın dökümlerini alın. Satır satır nerelere ödeme yaptığınızı tek tek inceleyin. Fuzuli ya da istek dışı harcamalarınızın olduğunu göreceksiniz. Tek tek onları listeden çıkarma zamanı.

  • Bundan sonra kahveye dışarıda para vermek yok, evde yapabilirsiniz.
  • Dışarıda yemek alışkanlığınıza bir süreliğine elveda deyin.
  • Alkol tüketimini sıfıra indirin.
  • Toplu taşıma araçlarını kullanmaya özen gösterin.

3- Yeni borç almayın

Çaresiz olduğunuzun farkındayım. Borç batağından kurtulma adına yeni bir borç almak, tüm dengeleri ve çabalarınızı yok edecektir. Yapacağınız kredi kartı harcamaları bile borç hanenize yazılacağı için yapmanız gereken ilk işlerden biri onları kesip atmaktır. Eğer ki finansal geleceğinizi de düşünüyorsanız kartlara olan borçlarınız çığ gibi arttıkça, bankalar tarafından kırmızı kalem ile isminizin yanına bir çentik atacaklardır. Kredi notunuz sürekli olarak düşecek, piyasa size güvenmeyecektir. Ve emin olun bu kırmızı çentiği kaldırmak çok uzun yıllar alacaktır.

4- Gelirinizi artırmanın yollarını arayın

Kimse 24 saat çalışmak istemez biliyorum, ancak bu durumdan en kısa yoldan kurtulmak için yan gelire ihtiyacınız olabilir. Bu sonsuza kadar sürmeyecek merak etme. Borç batağından kurtulma yolunda, bir süre arkadaşlarınızla vakit geçiremeyeceksiniz, ailenize daha az vakit harcayacaksınız. Zamanında hobi olarak yaptığınız işleri paraya çevirebilirsiniz. Bahçıvanlık, taksicilik, özel ders vs…

5- Borç kartopu yöntemini çalıştırın

Borçlarınızı en küçükten başlayarak sıraladıysanız eğer, artık ufaktan borç ödemeye başlayabiliriz. Daha önceki makalemde yazdığım kartopu borç ödeme yöntemini kullanarak borç kalemlerimizi düşürme zamanı geldi.

Yorum Yapın