Bütçeyi Aştım! Şimdi Ne Yapacağım?

KISA KISA

  • Bütçe planının dışına mı çıktın?
  • Fazladan bir ödemen mi çıktı?
  • Kaynak üretemiyor musun?

Bütçe planlamasının nasıl yapılması gerektiğini buradaki yazımdan inceleyebilirsiniz. İlk aylarda bütçe planına sadık kalmak, sizi hem motive edecek hem de bu işe sıkı sıkıya tutulmanızı sağlayacak. Ancak maalesef özellikle ilk iki ay bütçemize uyum sağlamak konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ya bütçe planlamasında eksik kalemlerimiz oluyor, ya da irademize sahip çıkamayıp feragat edeceğimizi söylediğimiz kalemlere tekrar ödeme yapıyoruz. Gelin şimdi bu durumdan nasıl kurtulacağımıza bakalım.

Öncelikle böyle bir duruma düşmemek için haftada 1 saatlik bütçe planı kontrolü yapmak önemlidir. Bütçe aşımı durumunu fark ettiğimizde de yapmamız gereken ilk şey kalem kağıdı elimize alıp bütçe planının karşısına geçmektir.

Kontrol Adımları

Başka bir bütçe kategorisinde kısıtlamaya gidebileceğimiz neler var onları kontrol etmeliyiz. İlk bakmamız gereken yer eğlence ve dışarıda yemek kalemleri.

Kredi kartlarının geri kalan günleri geçirmek için bir araç olmadığına kendimizi inandırmamız gerekiyor. Hatırlasana onlar yüzünden bu duruma düşmedik mi? Kredi kartını kullanmak yerine kendine ceza olarak ödemen gereken faturanı yatırma. Yaptığının hatanın etkisini hissetmen gerekiyor. Kredi kartı kullanmak kötü değil asla. Bir çok insan kartlarını kontrol altında tutabiliyor. Ancak şu an biz o durumda değiliz. Öyle olsaydık şu an bu yazıyı okuyor olmazdık.

Market harcamalarınızı mümkün olduğunca kısın. Parça parça yaptığınız market harcamaları gözünüze gelmeyebilir ancak bütçe dahilinde en çok para tutan kesinlikle bu harcamalardır. Evde yemek yapmak konusunda da değişik tarifler öğrenmenin zamanı geldi bence. En az bütçeyle karnınızı doyurmaya bakın. Evet hoşunuza gitmeyebilir ancak bütçe planına sadık kalmanız, sizin bu akşam yapacağınız ziyafetten daha önemli. Önümüzdeki 1 yıl boyunca makarna yememek için bu akşam yemelisiniz.

İadesi mümkün olan alışverişleriniz varsa iade edin. Evet çok beğenerek aldığınızı bende biliyorum, ya da gerçekten ihtiyacınız da olabilir. Ancak bir ay sonra alsanız olmaz mı diye kendinize sorun.

Ek Gelir Yaratın

Bütçe açığındaki miktarı karşılamak için ek fırsatlar kovalayın. Evde yapabileceğiniz, ya da mesai sonrası saatlik çalışabileceğiniz işleri deneyin. Evinizde kullanmadığınız eşyaları satışa çıkarın. Özel ders verebilirsiniz.

En önemlisi hatanızdan ders çıkarın. Hatanızın yaşamınıza etkisini iliklerinize kadar yaşayın. Şimdi bunu yapmaz ve kredi kartlarına saldırırsanız bu döngünün hiç bitmeyeceğini, bir çıkmaza gireceğinizi unutmayın. Arkadaşlarınıza dışarı çıkalım dediklerinde hayır demeyi bilin. Taahhütsüz bir internet paketi kullanıyorsanız önümüzdeki ay iptal edin. Nefsinize hakim olmanızı, iradenizi güçlendirmeyi öğrenmelisiniz.

Asla Pes Etmeyin

Burada çok acımasız şeyler yazdığımı düşünebilirsiniz ancak önümüzdeki bir yılın sonunda rahata kavuşabilmeniz için şimdiden bir takım kararlar vermeniz gerekiyor. Ve bütçe planına bağlı kalmayı, haftada bir gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yapın