Tasarruf Etmeye Başla. Birinci Adım

Kısa Kısa

  • Tasarruf Nedir?
  • Bütçe Yapmanın Önemi
  • Birikim Yapmayı Öğrenmek

Tasarruf konusunda yanlış bilinen yöntemlerle 1 sene sonunda bir yere gelemediğiniz gibi, eldeki paranız da değer kaybına uğramaktadır. Amaç en kısa sürede en fazla birikimi yapıp, borçlarınızı da en aza indirgemektir.

Öncelikle bilmeni isterim ki bu sayfa, sana asla ve asla yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Şuraya şunu yatır, şu kadar faiz getiriyor vs. gibi işler benim ilgi alanıma girmemektedir. Burada amaçladığım tek şey harcamalarının listesini yapmana yardımcı olmak, bunları en aza indirgemenin yolunu birlikte bulmak ve geleceğini garanti altına alabilmen için bir fon yaratmaya çalışmaktır. Harcamalarını azaltarak, yaşam kalitenden ödün vermeden sana yük olan borçlarını, benim yardımımla alacağın tasarruf tedbirleri kapsamında en aza indirgemektir.

Tasarruf Etmeye Başla

Tasarruf etmeye başlamanın en temel kuralı BÜTÇE yapmaktır. Seni motive etmesi açısından BÜTÇE yaparken, şimdilik kağıt kalem kullanmanı istiyorum. Lütfen çevirim içi araçları ve Excel – Word tablolarını kullanmayı 1-2 aylığına bir kenara bırak. İki ay sonra istediğin şekilde dijital ortamda bütçelemeni yapabilirsin. Bunun için gerekli uygulamaları ve şablonları da sana sağlayacağımdan emin olabilirsin. Şimdi bütçeni nasıl yapacağımız konusunda sana bir kaç tüyo vereyim.

1- Ne Kadar Nakitin Olduğunu Bilmelisin

Bankadaki nakit toplamın, varsa yatırım araçlarındaki para miktarın, yastık altında biriktirdiklerin… bunların hepsini not etmelisin. Ayrıca yine bunların getirdiği faiz miktarlarını ve masraflarını da not edebilirsen kesin bir bütçe sağlamakta sana faydası olacağını söyleyebilirim.

2- Borç Toplamlarını Bilmek

Nereye ne kadar borcun olduğunu bilmelisin. Bunları kalem kalem sıralamalısın. Aylık ödeme yaptığın faturalar, banka kredileri ve kredi kartlarına ödediğin miktarlar aklına ne gelirse bu başlık altına yazabilirsin. Hatta küçükten büyüğe listeleyerek ödeme sırasında kartopu yöntemini kullanabilirsin. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsin.

3- Net Gelirin Ne Kadar

Saat ücretli, bordrolu çalışanlar için en kolay adım bu olsa gerek. Esnaf ya da değişken bir kazanç türüyle gelir elde ediyorsanız eğer bu size biraz karmaşık gelebilir ancak böyle bir durumda ortalama kazancınızı hesaplayabilirsiniz. Geçtiğimiz 6 ya da 12 ayı karşılaştırarak ortalamasını baz alabilirsiniz. Hatta en kötü senaryoya hazırlıklı olabilmek için bu 6 aylık sürecin en kötü zamanını baz alarak en düşük gelirinizi yazabilirsin.

4- Aylık Giderleri Hesaplamak

Aylık harcamalarınızı üç aşağı beş yukarı bilmeniz gerekmekte. Elektrik, internet, cep telefonu faturaları, kira, yemek, yakıt, alışveriş… tüm harcamalarınızı listeleyin. Bunları kalem kalem de yazabilirsiniz bir kaç ana başlık halinde de toparlayabilirsiniz. Bizim için önemli olan net değere en yakın gideri bulabilmek.

5- Elde Kalanı Hesaplamak

Gelirlerimizi ve birikimlerimizi kağıdın bir tarafına yazdık, giderlerimizi de çıkardık. Şimdi geldi hesap zamanına. Gelir ve birikimlerimizi, giderlerimizi ödemek için kullandığımızda bize kalan rakam nedir bunun hesabını yapmalıyız. Değer 0’ın altında mı çıktı? Çok dert etme, ülkemiz şartlarında bunun olmasını bekliyorduk zaten. İşte bizi tasarruf yapmaya itecek olan da bu zaten. Şimdi gerçekleri görmeye başladın. Haydi o halde yazıya devam ediyoruz.

6- Harcamaları Gözden Geçirmek

Eğer ki gelirlerimiz, aylık harcamalarımızın altında kalıyorsa çok geçmeden önlemini almak için çalışmalara başlamalıyız. Aylık harcamalarımızı tekrar gözden geçirerek hangi kalemleri azaltacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Buna göre de tekrar bütçemizi şekillendirmeli, gerekiyorsa ek gelir fırsatları yaratma konusunu gündemimize almamız gerekiyor.

7- Önce Tasarruf Sonra Harcama

İnsanların genel olarak yanlış yaptığı bir tasarruf yöntemi var. Genellikle harcamalarımızdan sonra geriye kalandan birikim yapmayı tercih ediyoruz. Alışveriş yaptıktan sonra cebimizde kalan bozuk paraları kumbaramıza atıyoruz. Sınırlı bir bütçemiz varsa önce birikimimizi yapıp daha sonra harcama yapmalıyız. Gelirimizin yüzde 5-10’u gibi bir bedeli kenara attıktan sonra harcamalarınıza devam edin. 6 ay sonra geldiğiniz noktaya siz bile şaşıracaksınız.

8- Disiplini Asla Elden Bırakmayın

Bütçeleme konusunda disiplinli olmaya özen gösterin. Haftada 1 saat oturduğunuz yerde bütçenizi kontrol etmek sizin yapacağınız en ufak bir hatanın önüne geçecek ve sizi, harcamalarınız konusunda planlı olmaya yönlendirecektir.

Yorum Yapın