Evde Zevkle Yemek Yapmak İçin Gereken 10 Yöntem

Yemek yapmak, aslında başlı başına bir iştir ev hanımları için. Ancak bunu zorunluluk olarak düşünmek, bazen işkence haline getirebiliyor. Yemek yemek bir ihtiyaç olduğu için, öncesinde de hazırlamak gerek tabii. Bu zorunlu ihtiyacın öncesinde evde yemek yapmanızı daha eğlenceli hale getirecek, böylelikle dışarıya olan bağımlılığınızı azaltacağız. Sonuç mu? Pasif gelir.

Bu makaleyi okumadan önce, dışarıda yemek yiyerek bütçemize nasıl zarar verdiğimizi anlatan yazıma göz atabilirsiniz.

Haydi gelin şimdi zevkle yemek yapmak için neler gerekiyor ona bakalım.

Düzenli Bir Mutfak

Evet, ilk yapmamız gereken mutfağımızın düzenli ve temiz olmasını sağlamak. Karmaşık ve hijyen ortamından uzak bir mutfakta kim zevkle yemek yapabilir ki? Mümkün mertebe mutfağımızı düzenli bir hale getirmeye çalışalım ki aradığımız malzemeleri kolayca bulabilelim.

Müzik Eşliğinde Hazırlanın

Müzik ruhun gıdasıdır. Klasik müzik, yaptığınız işe odaklanmanızı sağlarken, hareketli müzikler sizi canlandıracak, tempo tutmanızı ve dans eşliğinde mutfakta zaman geçirmenizi sağlayacak.

Pratik Bilgilerden Faydalanın

Bazen sebzelerin soyulması, doğranması, yıkanması gibi işlemler can sıkıcı ve yorucu olabiliyor. Örneğin bir patatesin soyulması, haşlanmış yumurtanın kabuklarından ayrılması, yumuşak bir gıdanın dilimlenmesi gibi. Bunlar için internetteki yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Böylelikle arzu etmiş olduğunuz mükemmel görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Kendi Tarifinizi Uygulayın

Bir tarife bağlı kalmak bazen çok can sıkıcı gelebilir, kendinizi hep aynı şeyi yapıyormuşsunuz hissiyatı uyandırabilir. Bunun yerine tarifinizi renklendirebilir, kendi metodunuzu geliştirebilirsiniz. Bazı tariflerde kullanılan malzemeler her an elinizin altında bulunmayabilir, hatta marketlerde bile satılmadığına şahit olabilirsiniz. Belki de bir yemek için gerçekten pahalı bir ürün. Onun yerine muadili olarak adlandırabileceğimiz, tat karmaşası yaratmayan bir malzeme kullanabilirsiniz.

Başlarda Yorucu Tariflerden Kaçının

Hazırlama ve pişirme süresi saatleri bulan yemekler moralinizi bozabilir. Bazı yemekler gerçekten beceri ve yılların birikimini ister. Zevkle yemek yapmak için, başlarda hazırlama süresi kısa olan, içinde kullanılan malzemeyi saatlerce aramayacağınız malzemelerden oluşan tarifleri seçebilirsiniz.

Sevdiğiniz Biriyle Yemek Yapın / Yiyin

Bir yandan sohbet etmek, bir yandan da – partneriniz, eşiniz ya da sevdiğiniz bir komşunuz da olabilir – yemek hazırlamak eğlenceli olacaktır. Hem canınız sıkılmayacak, hem de gıybetin dibine vuracaksınız. Belki de bu başarının sonunda ufak bir buse de alabilirsiniz 😉

Teknolojik Ve Kaliteli Cihazlardan Faydalanın

Kimse kör bir bıçakla yemek yapmaktan zevk almaz. 10 tane bıçak alacağınıza kaliteli çelikten üretilen 2 tane bıçak tüm işinizi fazlasıyla görecektir. Ne kadar iyi bir fırına sahipseniz yemek kaliteniz o kadar artacaktır. Ürünlerin her tarafının eşit şekilde pişmesi gibi sizin elinizde olmayan faktörler için cihazlarınıza güvenmeniz gerekiyor. Hazırlayacağınız gıdaları elle parçalamak zahmetli ve uzun süreceği gibi sizin de motive olmanızı engelleyecektir. Ancak sizin 10 dk.da yapacağınız bu işi parçalayıcı / doğrayıcılarla saniyeler içinde halledebilirsiniz.

Yemek Hazırlarken Bir Yandan Da Yudumlayın

Uzun süren hazırlık aşamalarını zevkli bir hale getirmek için bir taraftan zevk aldığınız bir içeceği yudumlayın. bir kadeh şarap, bira ya da bir fincan kahve.

Kendi Baharat Ve Sebzelerinizi Yetiştirin

Bunun için koca bir bahçeye gerek yok. Ufak bir saksıda veya pet şişe içerisinde filizlendireceğiniz biber, yeşil soğan, nane, dereotu, ufak domates gibi bitkiler ve baharatlar, yemek yaparken en büyük yardımcılarınız olacaktır. Bir kere mahsul aldıktan sonra, düşündüğünüzden çok daha fazla verim alabilirsiniz. Böylece hem ev ekonominize katkı sağlamış olursunuz hem de kuru baharatlardan çok daha yoğun bir aroma elde edebilirsiniz. Yemeğin yanına yapacağınız salata için de bu taze bitki ve sebzeleri kullanabilirsiniz.

İşin Sonunda Güzel Bir Sunum Kaçınılmaz

Yemek yapmayı eğlenceli bir hale getirdikten sonra zaten ister istemez sunum konusunda da özen göstereceksiniz. Farklı tasarımlarla davetlilerinizin görsel beğenisini kazanan tabaklar, gün sonunda ne kadar başarılı bir iş yaptığınızın göstergesi olacak ve övgüler alacaksınız. Bu da sizi bir sonraki yemek yapma işlemi için motive edecektir.

Sizler yemek hazırlamayı nasıl eğlenceli hale getiriyorsunuz? Bizimle paylaşır mısınız?

Yorum Yapın