Düşük Bütçeli İş Fikirleri 2021

KISA KISA

  • Düşük bütçeden kasıt nedir?
  • 2020 yılının düşük bütçeli iş fikirleri
  • Bilmediğim işi yapabilir miyim?

Girişimcilik dünya üzerinde en riskli, bir o kadar da zevkli ve en karlı yatırım araçlarından biridir. Ancak bir işletme için başlangıç maliyetleri göz korkutucu olabiliyor. Bu yüzden herkes girişimci olamaz.

Öncelikle buraya tıklayarak, düşük bütçeli bir girişime başladıktan sonra yapmanız gereken pazarlama fikirlerini inceleyebilirsiniz.

Pazarlama sektöründe para kazanmak için para harcamak gerektiği su götürmez bir gerçek. Ancak düşük bütçeniz varsa yavaş ve emin adımlarla ilerlemeli, sabretmeyi bilmelisiniz. Aşağıda sizler için düşük bütçeli iş fikirlerini listeledim.

Alan adı alım satımı

En düşük bütçeli iş fikirleri arasında yer alıyor. İnternet üzerinden yapılan ticarette sınır yok. Bunlardan biri de alan adı alım satımıdır. Eğer hayal gücünüz genişse bu yöntemle para kazanabilirsiniz. Güzel bir alan adı varsa aklınızda, maliyet olarak yıllık 30-50 lira arasında değişen bir rakamla satın alabilir ve beklemeye koyulabilirsiniz. Bu alım satım için bulunan internet sitelerine ilan verebilirsiniz.

Alan adı belirlenirken en önemli husus ismin akılda kalıcı, kısa ve kullanıcıyı çekecek yapıda olmasıdır.

Bunun dışında dikkat edilecek diğer hususlar; domain uzantısının .com olması, anahtar kelime barındırabilmesi, tek kelime ve mümkünse 2-3 heceyi geçmeyecek bir isim olması, Google üzerinden aylık aranma trafiği yüksek kelimeleri içermesidir. Daha önce alınmış ve sonra boşa düşmüş bir alan adı alacaksanız eğer pagerank değerinin yüksek olması da etkileyici bir faktördür.

Bir örnek verecek olursak geçtiğimiz sene super.com adlı alan adı 1.2 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Catering firması açmak

Catering firması açma fikri, her dönem yüksek talep görmüş düşük bütçeli iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak eskisi gibi her yemekten yapıp satmak yerine, artık belirli bir yemek grubuna hitap etmeniz ve o konuda uzmanlaşmanız önemlidir.

Örneğin öğle yemekleri veya brunch türü, düğün resepsiyonlarına özel aperatif yemekler, kokteyl tarzı gıda türleri gibi.

Öncelikle bunlar için bir menü hazırlamalısınız ve satışını yapacağınız ürünü önce ilk siz ve çevreniz tatmalısınız. Buna göre yemekte malzeme ayarları ile oynama şansınız olacaktır.

Düğün fotoğrafçılığı

düşük bütçeli iş fikirleri

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte standart düğün fotoğrafçılığı eskide kaldı. Eski kafa ilerleyen firmalar tek tek battı. Bunların yerine, teknolojinin nimetlerinden faydalanan, çoğu genç ve orta yaşlarda yetenekli gençler türedi.

Stüdyo fotoğrafçılığı işi artık mazide kaldı. Artık insanlara cazip gelmiyor. Eskiden olsa fotoğrafçıdan randevu bile alınmasına gerek yoktu. Gelinlik ve damatlıkla gider çek kardeşim bir kaç poz der geçerdik. Şimdi aylar öncesinden randevu alınması gerekiyor.

Özellikle drone cihazlarıyla yapılan video kayıtlarıyla, Adobe Premier, Sony Vegas tarzı programların birleşimi sonucunda ortaya çıkan kısa filmler görülmeye değer. Başlangıç maliyetleri biraz yüksek görünse de (özellikle ekipman) bunları kiralayarak da işinize başlayabilirsiniz. Düzgün bir fotoğraf makinesi, 2-3 çeşit lens, tripod, drone vs… Bunları sıfırdan almaya kalkarsanız iş yeri maliyetiyle birlikte 100 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekir.

İkinci el elektronik eşya ticareti

İkinci el elektronik eşya ticaretinde önemli olan aldığınız cihazdan az çok anlamanız ve piyasasını bilmenizdir. Her türlü cihazı alıp satmayı düşünmek yerine belirli bir sektöre yönelebilirsiniz. Beyaz eşya, telefon, bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi.

Bu işte dikkat etmeniz gereken, özellikle bilgisayar ve cep telefonlarında ürünün çalıntı çıkabilme olasılığıdır. Böyle bir durumda kendinizi korumak için aldığınız kişiden varsa cihazın faturasını, kimlik fotokopisini ve avukat tarafından hazırlayacağınız sözleşmeyi imzalatmanız gerekmektedir. Yine de aldığınız cihaz çalıntı çıkarsa bir süre adliye koridorlarında ifade vermeniz gerekebilir.

Bunların dışında mantık olarak işleyişi, cihazı uygun bir fiyattan almak, varsa arızasını gidermek, içini dışını güzelce temizlemek ve vitrine koymak. Gerisi müşteri beklemeye kalıyor. Düşük bütçeli iş fikirleri arasında olmasının nedeni, paranız kadar cihaz alabilme imkanınız olmasıdır. İlk başta dükkanı dolduracağım diye bir kural yoktur.

Yarasa gübresi satışı

Yarasa gübresi, son zamanlarda organik tarım yapmak isteyenlerin vazgeçilmez kaynağıdır. İçeriğindeki tuz miktarının, normal gübrelere oranla düşük olmasından ve böcek organizmalarının yüksek olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca kokusuzdur. Toprağa zarar vermemesinin yanı sıra, ürünleri de yakmamaktadır. Bitkinin direncini artırmaktadır. Tarım bakanlığı tarafından onay verilen mağaralarda üretimi yapılmaktadır. Sıvı, katı ve granül halde, satışı paketleme usulü ile yapılmaktadır.

Organik yumurta işi yapmak

Bu işi ilk başta lokal bazda, çevrenizdeki yerel pazarlarda yapmanız karlı olacaktır. Hem yatırım maliyetiniz düşük olacak hem de pazarı tanımaya başlayacaksınız. Bulunduğunuz bölgede ürüne talep yoksa zaten yapmanın da bir faydası olmayacaktır. Bir kaç firmayı inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

Yerel pazarlarda satacağınızı düşündüğünüzde başta çok fazla tavuk ihtiyacınız olmayacaktır. Haftada 20 düzine yumurta için 35-40 tavuk başlangıç için yeterli olacaktır. Daha sonra da ufak bir temizleme ve paketleme tesisi, son çıkan kanunlara göre şart. Tavukların üretkenliğini artırmak için mevsim koşullarını sağlamalı, tavuk ırklarını araştırıp verimli olanları elinizde tutmanız gerekmektedir. Bu iş için KOSGEB desteğinden de faydalanabilirsiniz.

Sosyal medya reklam ajanı işi kurmak

Aslında hem en yüksek karı sağlamakla birlikte en geniş alana sahip bir iş fikridir. Sosyal medyanın gücü küçümsenemez. Ve artık en etkili, en ucuz reklam türü konumuna gelmiştir. Broşür, el ilanı, bilboard, açık hava reklamcılığı vs… bunların maliyetleri ve müşteriye ulaşılabilirliği göz önüne alındığında, sosyal medya reklamcılığı bunların kat be kat müşteri potansiyeline sahiptir.

düşük bütçeli iş fikirleri

Bu işi bu kadar önemli kılan bir başka sebep ise nokta atışı ile ilgili müşteriye ilgili ürünü ya da hizmet sunmasıdır. Yani bir bebek bezi alacaksınız bunu 80 yaşındaki bir adama ya da 15 yaşındaki bir çocuğa göstermeniz anlamsızdır. Bunları reklam üzerinden filtreleyerek maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı denince akla ilk gelecek siteler arasında Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Linkedin, Snapchat, Youtube yer almaktadır. Bu konuyu başka bir yazımda, ayrıca ele alacağım.

Organizasyon şirketi kurmak

Ciddi bir organizasyon firması kurmak, düşük vadede yüksek kazanç elde edebileceğiniz bir iş fikridir. Partiler, düğün organizasyonları, siyasi organizasyonlar, kokteyller, bireysel organizasyonlar, fuar organizasyonları gibi bir çok alana hitap edebilirsiniz. Yine burada da tavsiyem belirli bir alana yönelmeniz olacaktır.

Tüm alanlara hitap etmek istediğinizde, hem teknik ekip konusunda fazla sayıda personele ihtiyacınız olmalı, hem de organizasyon sırasında kullanacağınız materyal sayısını artırmanız gerekmektedir. Başlangıç için ufak bir ofis ve depo alanı ihtiyacınız olacak. Ofisinizi çok abartılı bir şekilde dizayn etmek zorunda değilsiniz. Çünkü genellikle sahada olmanız gerekecektir. İlk bir kaç işinizi kendiniz finanse etmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü düğün gibi organizasyonlarda, genellikle başlangıçta sadece depozito alabilirsiniz. Geri kalan ödemenizi iş bitiminde alırsınız. Yaz aylarında bu tarz faaliyetler daha sık olduğu için bu mevsimde para kazanmanız daha kolay olacaktır. Hem hayal gücü hem de beden gücü gerektirecek bir iştir.

AVM standı açmak

İnsan sirkülasyonunun çok olduğu, hafta sonları cironuzu tavan yapabileceğiniz bir iş fikridir. İnsanlar bu işi seyyar satıcılık gibi görüyorlar ancak çok daha farklı ve külfetli bir iş fikridir. Doğru lokasyonda, doğru ürünü bulduysanız eğer, para kazanmamanız neredeyse imkansız. Bu iş fikrinde yapmanız gerekenlere değinelim.

Uygun bir AVM bulup 1 yıllık sözleşme yapmanız gerekiyor. Franchise alacaksanız bedelini ödemeniz ve bir markanın şartlarını yerine getirmek zorundasınız. Normal iş yeri açar gibi vergi mükellefi olmanız şart. Yüklü bir stok ve ürün çeşitliliği konusuna özen göstermelisiniz. Standa tutup da 1000 liralık bir ürün koymaya kalkmayın sakın. İnsanlar mağazada bu parayı harcar ancak bir stand için, eğer ki güçlü bir bayilik almadıysanız, bu ürün fiyatı fazla gelecektir. Eğer ki akıllı davranırsanız geleceğinizi garanti altına alacak kadar para kazanabilirsiniz.

Oto yıkama işi yapmak

Oto yıkama işi son yıllarda her köşe başında görebileceğiniz bir iş fikri. Ancak hala kazandırmaya devam ediyor. Burada önemli olan unsur, diğerlerinden kendinizi soyutlayabilmek, farklılıklar sağlayabilmektir. Doğru lokasyon ve akıllıca bir planla, her daim iş yapacaktır. Standart bir iş yeri açmanın maliyeti 30-35 bin lira civarındadır. Ancak müşteri potansiyelinizi artırmak için dediğim gibi değişiklik yapmanız gerekecektir. Bir kaç örnek vermek gerekirse; içerisinde bir bekleme salonu, ufak bir cafe, ücretsiz kablosuz internet, konsol oyunları, adrese hizmet gibi değişiklikler sizin fark edilmenizi sağlayacaktır. Yeriniz müsaitse kamyon, otobüs gibi araçlara da yer vermeyi düşünebilirsiniz. Bedensel olarak yorucu bir iştir. Özellikle tatil günlerinde de çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Halı temizleme

Bir diğer düşük bütçeli iş fikirleri arasında, işinizi düzgün yaptığınız sürece her daim talebin olduğu bir sektördür. Teknolojiyi takip etmek, her işte olduğu gibi burada da lokasyonu doğru seçmek gerekir. Eş, dost ve çevre genişliği ile direk olarak alakalı bir sektördür. Yeni bir müşteri sıkıntısı çekmezsiniz.

Temizlik firması

Bir temizlik işine başlamak çok fazla maliyet gerektirmemektedir. Başkalarının kirli işi olarak görmediğiniz sürece size yüksek kar bırakacaktır. İlk aşamada tüm temizliği kendiniz yaptığınız sürece ekstra personel masrafından tasarruf etmiş olursunuz. Kendi maliyetinizi çıkardıktan sonra da yanınıza yardımcı alabilirsiniz. İşinizi geliştirdikte ev temizliğinden, ticari temizliklere geçebilir, yeni güçlü ekipmanlar alabilirsiniz. Başta ufak bir arabayla işe gider, kendinizi geliştirdikçe bir minibüs ile tüm endüstriyel ekipmanlarınızı taşıyabilirsiniz. Bedensel olarak yorucu bir iştir ve müşterilerin size güvenmesi gereklidir. Yeri geldiğinde onlar evde yokken temizlik yapmanız gerekecektir. Bu anlamda yanınızda sabıka kaydı belgesi taşımanız ve çevrenizden referans bulmanız faydalı olacaktır.

Mevcut web sitesi satın alma işi

İnternet ile aranız iyi ve biraz da kodlama bilgisine sahipseniz, hali hazırda işleyen pagerank değeri yüksek, gelir elde etmeye başlamış olan bir web sitesini satın alıp devam ettirebilirsiniz. Bunu bir nevi franchise gibi düşünebilirsiniz. Marka hazır, müşteri hazır, siz sadece geliştirmek ve devam ettirmek için çaba göstereceksiniz. Sektöre göre değişiklik göstermekle beraber böyle bir işin günde 1-2 saat vakit geçirerek yönetilemeyeceğini unutmayın. İnternet işini ciddiye alan kişilerin büyük bölümü kendi işlerini bırakıp tüm zamanlarını bu işe harcamak zorunda kalıyorlar. Bu işi tek rahat kısmı, istediğiniz yerden çalışabilme olanağıdır. Onun dışında normal 9-5 çalışanlardan çok daha fazla zamanlarını feda etmek zorundadırlar. Hatta orta çapta bir ticaret ya da haber sitesinde tek kişi çalışmayı düşünmek biraz zor gelecektir.

Web sitesi satın alırken, satıcı ile mümkünse yüz yüze görüşmeli, satış sonrasında belirli bir süre destek olmasını istemelisiniz. Ayrıca sitenin kaç yıllık olduğu, geçmişte bu ismin ne için kullanıldığı, son 1 yıl aktivitesi, rekabet durumu, SEO durumu, gelir kaynakları ve şikayetleri göz önüne alınmalıdır.

Antika yenileme işi

Evden ve yarı zamanlı olarak da çalışabileceğiniz, zevk alacağınız karlı bir iş modelidir. Eski antikaları alıp, üzerinde tadilat ve temizleme ile tekrar kullanıma hazır hale getirme işidir. Ortalama bir hizmet bedeli olmadığı için, fiyatınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Antika ürünlerin eşsiz ve daha kaliteli ürünler olduğunu unutmayın. Antika konusunda da kendinize bir niş belirleyebilirsiniz. Antika mobilyalar mı, antika elektronik cihazlar mı yoksa antika arabalar mı? Seçim senin uzmanlığına kalmış.

Mantar yetiştiriciliği işi yapmak

Bu yazımda kültür mantarından bahsetmeyeceğim. Kültür mantarı çok fazla talep görmesine karşın, çok fazla üreticisi ve satıcısı olduğu için fazla kar bırakmayacaktır. Onun yerine daha nadir bulunan istiridye mantarından bahsedeceğim. İstiridye mantarı yetiştiriciliği, tedarikçi bulduğunuz sürece haftalar içerisinde sonuç veren, kara geçirebilen basit bir iş fikri olduğu için son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. 50 m2’lik bir alanda maksimum 8 bin liralık bir yatırım yeterli olacaktır. Eğer güzel bir verim alabilirseniz 10 hafta içerisinde yatırdığınız paraya yakın bir kazanç elde edebilirsiniz. Suya erişimi olan, gölge alan bir alanda yetiştirilmelidir. Deneyim gerektirir.

Nakliye hizmeti sunmak

Düşük bütçeli iş fikirleri arasında yer alan nakliye hizmeti çok rekabetçi bir sektördür. Kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz, yenilemeniz diğer rakiplerinizden sıyrılmanız gerekmektedir. Başlangıçta nasıl bir nakliye hizmeti sunacağınıza ve coğrafi bölgenize karar verin. Yurt içi taşımacılık mı, evden eve nakliyat mı, fabrikaların ihtiyaçlarını karşılamak için ham madde taşımacılığı mı… En çok rekabetin evden eve nakliyat olduğunu, sizin de bu işi yapacağınızı var sayarsak, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Düşük bütçeli iş fikirleri 2020

Öncelikle ekibinizi iyi seçmelisiniz. Kahveden yevmiye usulü amele tutmakla bu işler yürümez. 2 kelime konuşamayan insanları, müşterinizle yüz yüze getirmek yapmamanız gereken bir hareket. Çalıştıracağınız personel mümkün mertebe tam zamanlı olarak sizinle çalışmalı. Sabıkaları temiz olmalı. Demonte, monte hizmeti vermeniz oldukça önemlidir. Bir gardırop taşınacaksa, taşınmadan önceden parçalarına ayrılmalı, yeni yerine konulduktan sonra tekrar birleştirilmelidir. Ayrıca taşınan tüm eşyalar, kırılmalara karşı balonlu poşetlerle, gazete ve streç filmlerle sarılmalıdır. Müşterinizin gözünde ne kadar titiz çalıştığınızı göstermelisiniz ki size referans olabilmeli. Bedensel olarak çok yorucu bir iş olduğunu unutmayın.

Ev yapımı çikolata işi

Bu başlığı evde çikolata yapım işi olarak algılamayın. Bunu ek bir iş fırsatı olarak buraya yazmıyorum. Fabrikasyon ürünlerin, hijyen ve kullanılan maddeler konusunda ne kadar güvenilir olduğu tartışılır. Ve istenilen kakao oranı her damak zevkine uymayabilir. Burada sizin yapmanız gereken, müşterilerinizin taleplerini dinleyerek onlara uygun ürünler sağlamak olacaktır. İlk başta kalıp, mikser ve ham madde ihtiyacınız olacak. Ekstra bir dolaba da ihtiyaç duyacaksınız. Fuarlarda ürünlerinizin tanıtımlarını yapabilir, bir çok kurumsal firmanın, personellerine sunduğu bayram hediyelerini siz tedarik edebilirsiniz.

Çocuklar için oyun ve aktivite merkezi işi kurmak

Eşlerinin ikisinin de çalışması, çocukları ile fazla vakit geçirememesi, çocukların eskisi gibi sokaklarda gönüllerince oynayamaması, sosyal ortamdan uzak kalmaları neticesinde ortaya çıkan bir iş fikridir. Orta sermayeli bir yatırım planıdır. Özellikle büyük şehirlerde rağbet görmektedir. Lokasyon doğru seçildiği takdirde saatlik, eğitmenler ya da ebeveynler ile birlikte çocukların oyun ve eğitimlerine yardımcı olmak amacı gütmektedir. Okul öncesi eğitim gibi görülebilir. Bayilik almak isterseniz bir çok firma bulabilirsiniz. Eğitimli ve deneyimli personel bulmak zorundasınız. Çocukları seviyorsanız, eğlenceli bir iş size kar sağlayacaktır.

E-ticaret yapmak

E-ticaret dünya çapında çok iyi seviyelere gelse de, henüz ülkemiz için emekleme aşamasında ve kat edeceği çok yol var. Büyük şirketler şimdiden bebek adımlarını atıp, bu sektörün hızlanacağı zamanı bekliyor. Bir çok şahıs isimlerini yıllar öncesinden rezerve edip pusuda bekliyor ya da pagerank değerini yükseltmek için ziyaretçi topluyor, isim bilinirliği üzerine çalışıyor. Şu durumda iken bile çok yüksek rekabetin olduğu bir sektördür.

Düşük bütçeli iş fikirleri 2020

Ülkemizde belli başlı belki 10 firma sayabilir herkes. Hal böyle olunca bunların arasından da bir şekilde sıyrılmak lazım ancak ben bu firmalara kafa tutayım derseniz milyonlarca liralık sadece reklam bütçesi ayırmanız gerekir. Peki bunun yerine ne yapabilirsiniz?

Öncelikle belirli bir kesime hitap edecek niş adı verdiğimiz alanınızı bulmalısınız. Hangi kategoriye, hangi kesime hizmet vereceksiniz. Alanınızı oldukça daraltmalısınız. Bu konuda artık hayal gücünüz ve yetkin olduğunuz sektör konusunda çalışmalısınız. Daha sonra da reklamınızı en iyi şekilde yapmanın yollarını bulacaksınız. Sitenizin en iyi sıralamayı alması için çalışmalar başlatacaksınız. Bu konuda ne kadar para harcarsanız sitenizin ismi ve markanız için iyi olacaktır. Ucu bucağı olmayan bir yatırımdır.

İşiniz her ne olursa olsun, belirli bir alanda yeteneğinizin olması, elinizin yatkın olması ya da yapacağınız sektöre çok ilgi duymanız gerekmektedir. Hiç bir bilginiz olmadan bir işe kalkışmayın. Kısa bir süre de olsa çıraklığını mutlaka yapın. Kesinlikle ve kesinlikle sosyal medya reklamlarını ihmal etmeyin. İşletmenize özel bir web sitesi yaptırın. Yaptığınız her işi belgeleyip referans olarak portföyünüze ekleyin. Bol kazançlar diliyorum.

Yorum Yapın