Pasif Gelir Kazandıracak İş Fikirleri

Daha önce, burada yer alan makalemizde pasif gelirin ne olduğuna dair bilgi vermiştik. Bu yazımda ise, pasif gelir elde etme ile ilgili iş fikirlerine dair bilgiler vereceğim. Bu iş modellerini benimsediğiniz ve bu konuda ustalaştığınız sürece güzel bir elde etmemeniz için hiç bir neden yok.

İşte size önereceğim pasif gelir kazandıracak iş fikirleri

Bilgi Ürünlerine Dayalı Satış

Bu pasif gelir kazandıracak iş modelinde bir konuda yetkinliğiniz olması ve bunu online bir eğitime dönüştürerek para kazanmaktan bahsediyorum. E-kitap ya da video formatında oluşturacağınız online eğitimleri pazarlayarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Online eğitim dediğimiz zaman akla ilk gelen site Udemy olacaktır. Bu iş modelinin tek riski eğitimi oluştururken gerçekten çok büyük bir çaba ve zaman sarf etmeniz olacaktır.

pasif gelir kazandıracak iş fikirleri

Kira Geliri Elde Etmek

Bu iş modelinde amacımız, hali hazırda hatırı sayılır bir birikim ile gayrimenkul alıp, bunu kiraya vererek pasif gelir elde etmek.

Bu işin riski başlangıç için çok fazla bir maddiyata ihtiyacınız olması. Bunun yanı sıra düzgün bir kiracı bulmalısınız. Aksi takdirde mülkünüze zarar verebilir ya da kiranızı zamanında ödemeyi aksatabilir. Satın almayı gerçekleştireceğiniz bölgeye göre mülk ücretleri farklılık gösterecektir. Mülk satın almadan önce;

  • Yatırımdan size dönecek geliri,
  • Mülkün toplam maliyetini ve giderlerini,
  • Karşılaşabileceğiniz finansal riskleri önceden kestirmeye çalışın.

Size tavsiyem kiraya verme amacıyla satın alacağınız bu mülk için borca girmemeye özen gösterin.

Satış Ortaklığı Pazarlama Yöntemi

Yine online pasif gelir elde etme yöntemlerinden birine değineceğim. Bu yöntemde kurduğunuz blog sayfasında ya da sosyal medya hesabınızda üçüncü bir kuruluşa ait ürünlerin tanıtımlarını yaparak ziyaretçilerinizi o siteye yönlendirebilir, satın alım gerçekleştiğinde satıcı firmadan komisyon elde edebilirsiniz. Yurt dışında en bilinen bağlı kuruluş ortaklığı Amazon tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de yavaş yavaş en bilinen e-ticaret siteleri de bu yöntem ile satış ortaklığı gerçekleştirmektedir.

Blog Sayfası / Youtuber Fırsatları

Bu pasif gelir elde etme yöntemini kullanan, henüz 30 yaşına gelmemiş binlerce genç bulunmaktadır. Kaliteli bir video serisi yakalayarak Youtube sitesindeki hesabınıza yükleyerek izleyici çekmeyi başarabilirseniz eğer reklam aracılığı ile muazzam gelirler elde edebilirsiniz.

Aynı şekilde oluşturacağınız ilgi çekici bir blog ve yakalayacağınız çevirim içi trafik ile birlikte, Google Adsense gibi reklam araçlarına dahil olarak, yayınlanan reklamlara tıklama karşılığında çok ciddi gelir elde edebilirsiniz.

Depo Alanı Kiralamak

Türk insanı olarak bizler, istiflemeyi çok severiz. Herhangi bir eşyamızı atmak yerine gün gelir lazım olur düşüncesiyle saklarız. Bu bir beşik, koltuk takımı, masa, sandalye ya da daha küçük ürünler olabilmektedir. Bu pasif gelir iş fikrinde, şehir dışında bir arazi üzerinde depolama alanları oluşturarak onları kiralama yoluyla para kazanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey eşyaların güvenli bir ortamda olmasını sağlamaktır.

Yatırım Hesapları / Faiz

Belki de en pasif gelir elde etme yöntemi yıllardır değişmedi. Paranızı faize yatırıp arkanıza yaslanıp getirdiği geliri izlemek. Ancak, özellikle son bir yılda yükselen faiz oranları, tabir-i caiz ise 3-5 kuruşu olanı bile bu yöntem ile para kazanmaya sürüklüyor. Bunun için internet üzerinde bankaların verdiği faiz oranlarını ve kesintilerini net bir şekilde araştırmaya girdikten sonra en yüksek getiriyi sunan bankaya gitmeniz yeterli olacaktır.

Pasif gelir elde etmek için iş fikirlerini değerlendirirken bu iş kollarını borç alarak yapmamaya özen gösterin. Ve bütçenizi sonuna kadar zorlayarak bu işlerden birine yatırım yapmanız halinde diğer finansal hedeflerinizi de sekteye uğratacağınızı unutmayın. Kararlı, güvenilir ve ilgi alanınıza giren bir iş modeli seçmeye özen gösterin.

Bu yazımı sürekli olarak güncellemeye özen göstereceğim. Pasif gelir elde etme yöntemlerini tek tek yazsak binlerce örnek çıkabilir ancak en faydalı olduğunu gördüğüm fikirler üzerinde yoğunlaşmaya çaba göstereceğim.

Yorum Yapın