21-25 Ekim Haftasında En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Mektuplar, tweetler, tehditler, kınamalar, kısıtlamalar odağında geçen yaklaşık 10 gün. Ardından, 17 Ekim akşam saatlerinde Türkiye ve ABD ile yapılan anlaşmaya göre Barış Pınarı Harekatı’na 120 saatlik bir ara verilmesi, piyasalara nefes aldırdı. Dikkatler her ne kadar 120 saatin dolacağı Salı gününe toplansa da finansal kayıpların telafisi kısmen gerçekleşti. Salı günü operasyona gerek kalmadığının ve terör örgütünün çekilmeye devam ettiğinin açıklanmasıyla piyasalar neredeyse operasyon öncesi duruma geri döndü. Ardından hafta içerisinde ABD tarafından Türkiye’ye uygulanan yaptırımların kaldırılacağına dair açıklamalarla tansiyon düştü. Tüm yaşanan gelişmeler rağmen zaman zaman ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ekonomisini tehdit eden tweetlerini de görmek mümkün.

Askeri ve siyasi gelişmelerin odağında geçen 2 hafta sonunda, faiz kararının açıklanacağı 21-25 Ekim haftasına girilmiş oldu. 24 Ekim 2019 Perşembe günü TCMB, politika faizini piyasa beklentisinin üzerinde 250 puan olarak indirdi. Tepki satışlarının yaşandığı günde kayıplar sınırlı gerçekleşti.

Bu  hafta en çok kazandıran yatırım araçları

Hafta açılışını 98.500 seviyelerinden yapan Borsa İstanbul 100 endeksi 101.000 seviyesini test ederken, şimdilik 100.000’in hafif altında seyrini sürürüyor.

Gösterge tahvil faizine bakıldığında, operasyonun kısmen sona ermesiyle birlikte tekrar 14,30% seviyelerine çekilme yaşandığını belirtmiştim. (http://parakademi.com/yatirim-yap/bu-hafta-en-cok-kazandiran-yatirim-araclari/) Ardından açıklanan faiz kararıyla da 13,00% seviyesinde konumlanmış durumda. (https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/basin/2019/duy2019-42)

Bu hafta en çok kazandıran yatırım araçları

USDTRY ve EURTRY paritelerinde de kısmi çekilme söz konusu. Hafta içerisindeki dalgalanmalarla 5.72-5.86 bandında hareket eden USDTRY, Cuma gününe gelindiğinde 5.76 seviyelerinde sakin seyrini sürdürerek haftayı 5.73 seviyesinde kapattı. EURTRY’de ise 6.36-6.54 aralığında dalgalanmalar yaşanırken, haftasonuna yaklaştıkça 6.35’lerde kendine yer buldu.

Gram altında çekilmeler 275,00 TL seviyelerinde gerçekleşirken haftanın kapanışına yakın 280 TL’ye toparladı. Kapanışını ise 277 TL’den gerçekleştirdi.

Önümüzdeki hafta ABD tarafında FED faiz kararı öne çıkıyor. Trump’ın faizlerin düşürülmesine dair baskılarına karşı FED’in nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Öte yandan içeride vergi gelirlerini artırıcı adımların atılmaya devam etmesi, ekonomik iyileşmedeki evrilmeler ve siyasi söylemler takip edilmesi gereken diğer hususlar olarak karşımıza çıkıyor.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Tags: , ,

Yorum Yapın