28 Ekim-01 Kasım Haftasında En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyetimizin 96. yılı sebebiyle bir buçuk gün piyasalar kapalıydı. Dolayısıyla işlemler açısından yatay seyir izleyen bir hafta olduğu söylenebilir. Siyasi kısımda söylemler ve beklentilerin de etkisiyle tansiyon düşmüş durumda.

En çok kazandıran yatırım araçları konusunda bu haftanın en önemli gelişmesinin FED faiz toplantısı olduğunu belirtmiştim. (http://parakademi.com/yatirim-yap/21-25-ekim-haftasinda-en-cok-kazandiran-yatirim-araclari/)
ABD Merkez Bankası FED Ekim ayı toplantısını yaptı. Politika faizini beklentilere paralel olarak 25 puan indirerek %1,50-1,75 aralığına çekti. Bu gelişmeyle birlikte TL, USD ve EUR karşısında hafif değer kazandı.
Hafta boyunca karışık bir seyir izleyen Borsa İstanbul 100 Endeksi haftayı yüzde 1,9’luk düşüşle kapatırken, gösterge faizinde yaklaşık yüzde 3’lük kayıp yaşandı.


Paritelere baktığımızda, USDTRY hafta içerisinde 5,77 seviyelerine ulaşmışken ABD’den gelen faiz kararı ve jeopolitik gelişmeler odağında hafta sonuna doğru Türk Lirası kendisine 5,70’lerde yer bularak yaklaşık yüzde 1,1 değer kazandı. EURTRY kanadında ise hareketler sınırlı gerçekleşerek TL hafif pozitif değerlendi.
Altın, bu haftanın öne çıkan yatırım aracı oldu. Gram altında hemen hemen yatay seyir görülürken cumhuriyet altınında yüzde 1.1’lik kazanç ortaya çıktı.
Hafta kapanırken kredi derecelendirme kuruluşu FITCH’ten bir hamle geldi. Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak teyit eden FITCH, 7 yıl aradan sonra ilk defa olumlu bir değerlendirme yaparak görünümü “Negatif”ten “Durağan”a revize etti. Büyüme beklentisini de güncelleyen FITCH, 0,3 küçülme olarak
yaptığı bir önceki tahminini, 0,8 büyüme olarak revize etti.


Kasım ayının ilk haftasında gerçekleşecek bazı önemli gelişmeleri not edelim. Pazartesi günü içerideki en önemli gelişme olarak Ekim ayı tüketici fiyat endeksi açıklanacak. Eylül ayı enflasyonu %9,26 olarak gerçekleşmişti. (http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30857) Beklentiler, hafif de olsa
enflasyonun iyileşmeye devam edeceği yönünde.
ABD tarafında FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Üyelerin konuşmaları FED’in nasıl bir yol izleyebileceği hakkında biraz da olsa fikir verebilir.


Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.
Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın