Az Para İle Yatırım Yapmak

KISA KISA

  • Yatırım yapmak için ne kadar gerekir?
  • Paramı nasıl değerlendirebilirim?
  • Paramı kaybetme riskim var mı?

Yatırım dediğiniz zaman aklınıza yüz binlerce lira mı geliyor? Peki az para ile de yatırım yapılamaz mı? Az parayla yatırım yapmadan yüz binlerce lirayı nasıl oluşturacağız??? Gelin düşük miktardaki parayla nasıl yatırım yapılabileceğini birlikte inceleyelim.

Öncelikle buradaki yazılanların asla yatırım tavsiyesi olmadığını belirteyim. Sadece birikmiş paranızın durduğu yerde değer kaybetmesine karşılık nasıl değerlendirebileceğinizi anlatıyorum sadece.

Yüz binlerce liranız yok, dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirdiğiniz tabiri caiz ise 3-5 kuruşunuz var. Ancak onu da yastık altında tutarak değer kaybetmesine engel olamıyorsunuz. İşte bu noktada sizlere yardımcı olmak adına bu makaleyi yazıyorum.

Az Para İle Yatırım Yapmak

Banka Faizi

Yıllardır bir yatırım aracı olarak kullandığımız bu yöntem, son zamanlarda bankaların faiz oranlarının artmasıyla küçük bütçeli yatırımlar için ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bilmeyenler için tekrar açıklayalım. Vadeli mevduat hesabında, paranızın bankada duracağı süreyi taahhüt ettiğinizde, bankanız bunun için sizlere belirli oranda faiz tutarı öder. Bu süre 1,3,6 veya 12 aylık periyotlardan oluşmaktadır. Bunların dışındaki bir sürede paranızı çekmek isterseniz, bankanız faiz üzerinden kesinti ya da komple faizi kaldırma hakkına sahiptir.

Altın Hesabı

Yıllar önce yastık altında biriktirmeye başladığınız fiziki altınlarınızı güvence altına almak çok zorlaştı. Bankalar da bunun farkında olarak altın hesabı adı altında bir yatırım türü oluşturdular. Yastık altındaki altınlarınızı bankaya götürüp altın hesabına yatırmak istediğinizi söylediğinizde, bir eksper tarafından değerleri belirleniyor ve hesabınız açılıyor. İstediğiniz zaman, yine bu hesaba yatırım yapabiliyorsunuz. Elinizde fiziki olarak altın bulunmasa bile nakit birikiminiz karşılığında altın hesabı açma imkanınız bulunmaktadır.

Borsada Yatırım Yapmak

Sanıyorum en riski yatırım şekli olabilir. Diğer yatırım tavsiyelerinde paranızı kaybetme riskiniz çok düşük olsa da borsa konusunda dikkatli olmazsanız tüm paranızı da kaybetme riski bulunmaktadır. Buna ek olarak borsada paranızı katlama oranınız diğer yatırım araçlarından çok daha kısa sürebilir. Borsa bilgisine sahipseniz sizin için çok mantıklı bir yatırım olabilir. Borsanın mantığı, hisse senetlerini düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak kar elde etmektir. Ekonomi, şirket ve finans konusunda az çok bilgiye sahip olmanız, risk yüzdenizi düşük tutacaktır.

Döviz Alım – Satımı

Son yıllarda öğrencilerin bile tercih ettiği bir yöntem haline gelen döviz alım satımında, tıpkı borsa hisselerinde olduğu gibi düşük fiyattan döviz alıp yüksek fiyattan satma işlemi baz alınmaktadır. Özellikle dolar, euro ve sterlin para birimlerinin hareketleri cazip gelmektedir. Yine bir miktar finans ve politika takip etmek gerekmektedir. Örneğin son 1 yılda bu para birimlerine yatırım yapsaydınız paranızı ikiye katlamış olacaktınız.

Gayrimenkul

Evet elinizdeki düşük bütçeyle gayrimenkul alıp satabilirsiniz. Tabii ki bunu tek başınıza yapacak bütçenizin olmadığını biliyorum. Noterlerin yetkilerinin artmasıyla artık tek evi 10-15 kişi ile birlikte satın alabilirsiniz. Herkes pastadan bir pay almış olur ve şansınız varsa satarken paranızı hatırı sayılır bir miktarda artırabilirsiniz.

Bunların dışında az para ile yatırım düşüncesi ise kendi işinizi kurmak olduğunu söyleyebilirim. Düşük bütçelerle kendinize yaratacağınız yeni bir iş fikri hepsinden fazla kazandıracaktır. Düşük bütçeyle girişimciliğe başlayabileceğiniz iş fikirleri için tıklayın.

Yorum Yapın