14-18 Ekim Haftasında En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

14.10.2019 – 18.10.2019 haftasında, küresel ekonominin olumsuz sinyaller vermesi Ekim ayının ilk yarısında dolar ve euroya değer kaybettirirken, altını destekledi. FED ve ECB’nin parasal genişleme politikası izleyecek olmasıyla birlikte kendisine yukarı yönlü destek bulan altının ONS‘u 1470 USD‘den 1490 USD‘ye kadar uzandı. İşte bu hafta en çok kazandıran yatırım araçları.

Bu gelişmeler içeride de karşılık gördü ve Ekim ayının ilk yarısında gram altın yaklaşık yüzde 5.30’luk performans sergiledi. Cumhuriyet altınındaki kazanç ise yaklaşık yüzde 2.90 olarak gerçekleşti.

14.10.2019-18.10.2019 haftasında en çok kazandıran yatırım araçları ve performanslarını ele aldığımızda yüzde 4.72 ile Borsa İstanbul 100 Endeksi’nin öne çıktığını görüyoruz. 9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Harekatı ile ABD’nin ve bazı Avrupa ülkelerinin yaptırım açıklamalarıyla satışların görüldüğü Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 4’ün üzerine çıkmış, gün sonunda endeksin yüzde 2.17’ye kadar toparladığı görülmüştü. Bu hafta ABD ile 5 günlük bir anlaşma sağlamasıyla birlikte kayıpları telafi eden BIST100 sakin seyrini sürdürmeye
devam ediyor.

bu hafta en çok kazandıran yatırım araçları

16.10.2019 tarihinde yüzde 16.31 değeriyle Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan gösterge faiz, yine anlaşmanın etkisiyle yüzde 14.30 seviyelerine çekilmiş durumda.

Harekat başlangıcından bu yana TL varlıkların satışıyla, yükselişine destek bulan USD ve EUR pariteleri de anlaşmanın etkisiyle yatay bir hareket izliyor. İlgili haftada güniçi işlemlerde 5.94 seviyelerine tırmanan USDTRY paritesi, Cuma günü kapanışını 5.79’dan gerçekleştirdi. EURTRY ise 6.60 seviyelerinden geri çekilerek 6.47 değerinde kapandı. Altın kıymetler için döviz üzerinden hesaplama yapıldığından, USD ve EUR pariteler yakından takip edilmelidir.

Bu hafta en çok kazandıran yatırım araçları

22.10.2019 Salı günü anlaşmanın sona erecek olması ve sınır ötesi harekatın nasıl şekilleneceği yön tayinlerinde ön plana çıkıyor. Öte yandan FED ve ECB’den gelebilecek faiz indirimleri ve parasal genişlemedeki tutuma
dair açıklamalar iç piyasayı destekleyen faktörler olabilir.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Tags: , ,

Yorum Yapın