En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 02-06 Aralık

Aralık ayının ilk haftası ekonomik gündem açısından önemli veriler gölgesinde geçti. Haftanın ilk gününde büyüme verisi açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan veride Türkiye’nin 3. Çeyrek büyümesi %0,9 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise %1 büyüme yönündeydi. (http://tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30893)

Salı günü ise gözler Kasım ayı enflasyonundaydı. Baz etkisinin sona ermesiyle nispeten yüksek açıklanmasını beklediğimiz veri %10,56 olarak açıklandı.  

Siyasi gelişmelerde de NATO zirvesinden çıkacak sonuçlar beklendi. NATO zirvesinde Türkiye’nin özellikle NATO‘nun Baltık Planı hakkındaki tutumu, ABD ve Fransa’nın Türkiye söylemleri takip edildi. Zirveden net bir tepki, söylem çıkmazken Türkiye Baltık Planını onayladı.

Haftanın en çok kazandıran yatırım araçlarına baktığımızda BIST100 endeksi yine öne çıkıyor. Daha önce  107.500 değerinin üzerinde tutunma çabasında olduğunu söylemiştim. Hafta içerisinde 107.500 üzeri kapanışlarıyla ve 109 bin seviyelerini test etmesiyle yükseliş iştahını ortaya koydu. Haftalık bazda ise yüzde 1,42’lik artış performansı sergiledi.

İlgili haftada gösterge faizde hafif yükselişler gördük. Kasım ayı enflasyonu ve gelecek dönem enflasyon rakamlarının nispeten artacağı beklentisiyle faizlerde de yukarı yönlü hareket söz konusu. Buradaki en önemli gün 12 Aralık Perşembe günü olacak. TCMB‘nin faiz kararını açıklayacağı günde beklentiler, faizin 100 puan daha düşürüleceği yönünde.

Paritelerde ise sınırlı yükselişler gerçekleşti. Kasım ayında 5,68 seviyelerine kadar inen USDTRY, Aralık ayının ilk haftasıyla birlikte 5,78 seviyelerine kadar tırmandı. EURTRY‘deki artış ise yüzde 1 olarak yansıdı.

En çok kazandıran yatırım araçları kategorisinde altın, yatırımcılarına güneş az da olsa kendini gösterdi. Gram altında 268 TL seviyelerinden dönüşler kendisini 274 TL’ye kadar çıkışlara bıraktı. Gram ve cumhuriyet altınında toparlanma ılımlı da olsa başlamış durumda.

En çok kazandıran yatırım araçları konusunda önümüzdeki haftanın içerideki en önemli verisi dediğim gibi TCMB faiz kararı olacak. TCMB geçtiğimiz hafta aldığı kararla 2020 yılında bir buçuk ayda bir yaptığı PPK toplantılarını, her ay yapmaya başlayacağını açıkladı. Bu durum, faizler üzerinde daha da baskı oluşturabilir. Dışarıdaki en önemli verilerde ise ABD ve Avrupa’da faiz kararları takip edilecek. Amerika ve Avrupa merkez bankaları daha önce parasal genişlemeye başlanabileceğini belirtmişti. Bu durum, gelişmekte olan ülke ekonomileri için pozitif bir durum olarak karşımıza çıkıyor. ABD’de de kasım ayı çekirdek enflasyon verisi açıklanacak.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın