En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 11-15 Kasım

En çok kazandıran yatırım araçları yazı dizimizde, geçtiğimiz hafta gözler ABD-Türkiye görüşmesindeydi. Görüşmeden çıkacak sonuçların piyasalar üzerinde etkili olması beklenti. Ancak kesin bir sonuca varılamaması, yuvarlak ifadelerin kullanılması ufak bir dalgalanma ile birlikte yatay seyri devam ettirdi. Haftanın en çok kazandıran yatırım aracı ise yüzde 2,4’lük performansıyla BİST100 endeksi oldu.

Geçtiğimiz Salı günü yapılan ABD-Türkiye görüşmesinde jeopolitik gelişmelerin yanında ticaret görüşmeleri de ele alındı. Görüşmelerden sonra yapılan basın toplantısında ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için anlaşıldığı belirtildi. ABD ile ticaret hacmimiz yıllık yaklaşık 20 milyar dolar civarında. Ancak devamında yapılan açıklamalar, bu anlaşmanın S-400 ve F-35 meselelerinin gölgesinde kaldığını gösteriyor. S-400 sistemlerinin nasıl değerlendirileceği konusu hala soru işareti olmakla birlikte, ABD’nin yaptırım kozunu elinde tuttuğunu da belirtelim.

Yatırım Araçları

Haftanın en önemli gündemi şüphesiz bu görüşmelerdi. Oldukça yuvarlak ifadelerin kullanılması ve kesin bir sonuca varılamaması piyasaları hafif dalgalandırdı. Hafta kapanışına doğru atak yapan BİST100, haftayı yüzde 2,4’lık performansla kapatarak yatırımcıları sevindirdi.

En çok kazandıran yatırım araçları bölümünde, gösterge faize baktığımızda yatay seyrin devam ettiğini görüyoruz. Jeopolitik risklerin nispeten azalmasıyla da CDS’ler 300 puana kadar geriledi. Ekim ayı enflasyonu yüzde 8,55 olarak açıklanmıştı. Bu bilgiler ışığında yatay seyrin devam edeceği söylenebilir. Ancak baz etkisinin olumlu sonuçları teknik olarak bu aydan itibaren sona erdi. Bir sonraki enflasyon sonuçları ve faiz kararına odaklanmış durumdayız.

Paritelere baktığımızda hafta içerisinde ufak dalgalanmalar yaşandığını görüyoruz. Ancak burada da sakin seyir korunmuş durumda. Gram ve cumhuriyet altınında ise durgun bekleyiş sürüyor.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın