En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 16-20 Aralık

Geçtiğimiz hafta, tansiyonun arttığı bir hafta oldu. Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye’nin S-400 almasının ABD’deki yansımaları sürüyor. ABD senatosundan geçen ABD 2020 savunma bütçesinde yer alan Türkiye karşıtı yaptırımlar nihayet Trump’ın önüne geldi. ABD’nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası (CAATSA) yaptırımlarını da içeren bütçe ABD Başkanı Trump tarafından imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta kapanırken yaptığı açıklamalarda ABD’deki gelişmelere bağlı olarak Kürecik ve İncirlik üslerinin kapatılabileceğini tekrar gündeme getirdi. 2020 yılında ekonominin daha da toparlanabileceğini, enflasyonda tek haneli rakamlara ulaşılacağını ifade etti. Öte yandan Libya ile yapılan
güvenlik anlaşması, Akdeniz’deki doğal gaz rezervi için tehdit oluşturduğundan Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan tarafından tepkiyle karşılandı.

En çok kazandıran yatırım araçları konusunda Borsa İstanbul, bu hafta yatırımcılarını korkutsa da sınırlı tepkilerin gerçekleştiği bir haftayı geride bıraktı. ABD senatosunun savunma bütçesini onaylamasıyla Türkiye’ye yaptırımda 1 adım daha ilerlemiş olması, gün
içerisinde kayıplara neden oldu. Ancak hafta geneline baktığımızda tepki satışlarının sınırlı kaldığı gözlemlendi. Piyasalar kapandıktan sonra Trump’ın da tasarıyı imzaladığı haberi düştü. Yeni hafta açılışı merak ediliyor. Yeni haftada en çok kazandıran yatırım araçları hangileri olacak merak ediliyor.

Faizler 12,00’ın hemen altında seyretmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada 2020 yılında faizlerin daha da düşürülebileceğini gündeme getirdi. TL’nin değer kaybı sürüyor. Bu hafta kaybını yüzde 2’lere taşımış durumda. Bir süredir zaten tırmanışta olan USD ve EUR, ABD’deki gelişmelerin de etkisiyle sırasıyla 5.94 ve 6.62 seviyelerini gördü. Trump’ın bütçe tasarısını imzalamasıyla bu haftaki volatilite takip edilmeli.

Altın, yatırımcılarına nefes aldırıyor. Hafta başında 275 TL seviyelerinde açılışını yapan gram altın hafta içerisinde 283 TL’nin hafif altına kadar geldi. Böylece Ekim ayında ulaştığı değeri tekrar test etmiş oldu.

Bu hafta veri anlamında sakin bir hafta. ABD piyasaları Noel Bayramı kapsamında 1 buçuk gün kapalı olacak. (Salı ve Çarşamba) Ancak siyasi söylemler mutlaka takip edilmeli. BIST100 ve pariteler tarafında volatiliteye sebep olabilir.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın