En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 18-22 Kasım

Sakin mi sakin geçen bir haftayı geride bıraktık. Piyasalar açısından oldukça sıkıcı bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. Endeksi alıp götürecek bir haber bekledik, gelmedi. Bu sakin ortamı fırsata çevirebileceğimiz bir gelişme bekledik, olmadı. Bu hafta en çok kazandıran yatırım araçları hangileri oldu hep birlikte inceleyelim.

Endeksteki yükseliş, bazıları hariç, pay senetlerine kısmi yansıdı. Hafta içerisinde 108.000 seviyelerini test eden BİST100 endeksi haftayı yüzde 1’e yakın artışla kapattı. Özellikle 107.000 seviyelerini sürekli test etmesi, yükseliş iştahını ortaya koydu. Bir çok pay senedinde hacim olmasına rağmen yükseliş sınırlı kaldı. 

Hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, faizlerin 2020 yılında daha da düşürüleceği, dolayısıyla enflasyon kanadında da düşüşün devam edeceği söylemleri ön plana çıktı. Bu durum elbette ki gösterge faizi baskılıyor. Gösterge faizi %12’nin altına çekilmiş durumda. Hali hazırda mevduat faizleri de yüzde 11 dolaylarında seyretmekte. Gözler 12 Aralık’ta yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu’nda olacak. 

Paritelerdeki seyir sakinliğini koruyor. USDTRY hafta içinde dalgalanmalar yaşasa da 5.70 seviyelerindeki yatay hareketini devam ettiriyor. Önümüzdeki hafta ABD 3. çeyrek GSYİH fiyat endeksi açıklanacak. 2. çeyrekte  %1,6 olarak açıklanan verinin bu dönemde %1,6 olarak açıklanması bekleniyor. GSYİH fiyat endeksinin beklentilerden yüksek olması USD için pozitif, düşük olması ise negatif bir durum ortaya çıkarabilir. USDTRY paritesinin 5,70 seviyelerinin altında kalma isteğini etkileyebilecek bir veri olduğunu söylenebilir. EURTRY ise 6.30’lara demir atmış durumda.

Altın düşmeye devam ediyor. Gram altında 285,00 TL seviyelerinden başlayan düşüş, bu haftanın kapanışıyla 268,00 TL değerine konumlanmış görünüyor. 

En çok kazandıran yatırım araçları konusunda Kasım ayının son haftasına girerken, yurtiçinde ekonomik güven endeksi açıklanacak. Endeks değeri 100’ün üzerinde ise ekonomik durum hakkında tüketici ve üreticilerin iyimser oldukları, 100’ün altında ise karamsar oldukları kabul ediliyor. Ayrıca Ekim ayı dış ticaret istatistikleri açıklanacak. İhracat ve ithalattaki son durum ve ihracatın ithalatı karşılama oranları ortaya konacak. Yurtdışındaki en önemli veri olarak ABD 3. çeyrek  GSYİH fiyat endeksi açıklanacak. 

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın