En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 25-29 Kasım

Geçtiğimiz hafta nispeten hareketli bir hafta oldu. Kur ve borsa tarafında gel gitlerin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Rusya’dan alınan S-400 füzelerinin testine başlandığı haberleriyle satışlar görüldü.

Bu gelişmeyle beraber Avrupa’da Türkiye karşıtı söylemler gözlemlendi. Özellikle Fransa tarafından Türkiye’nin NATO üyeliği eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

BIST100 endeksi 107.500 seviyesinin üstüne yine test etti. Bu seviyenin üstünde tutunma çabasını bir kez daha ortaya koydu. Ancak hafta boyunca sadece 1 gün 107.000’in hafif üstünde kapanışını gerçekleştirebildi.


Gösterge faize baktığımızda %12 seviyesinin üstüne çıktığını görüyoruz. Kasım ayı başından bu yana düşme eğiliminde olan CDS puanı, tekrar yönünü yukarı çevirmiş durumda. Öyle ki, 300 seviyesine kadar inen CDS, tekrardan 320 seviyelerine tırmandı.

En çok kazandıran yatırım araçları konusunda paritelere baktığımızda haftalık bazda TL’nin hafif değer kaybettiği düşünülebilir. Ancak hafta içi işlemlerde USDTRY paritesi 5,78 seviyelerine kadar yükseldi. EURTRY ise 6,37 değerini gördü. Avrupa’daki Türkiye karşıtlığının sürmesi, S-400 meseleleri ve ABD-Çin Ticaret Anlaşmasında bir türlü sonuç çıkmaması paritenin volatilitesini etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Altın yatırımcıları ise beklemeye devam ediyor. Gram altında hafif toparlanma olsa da cumhuriyet altınındaki düşüş devam ediyor. Bardağın dolu tarafından bakarsak, bu geri çekiliş, maliyet düşürmeye imkan sağlayabilir.


En çok kazandıran yatırım araçları, kasım ayının bitmesiyle birlikte yılın son ayına girmiş oldu. Aralık ayının ilk haftası veri gündemi açısından yoğun ve önemli bir hafta. Öncelikle 02 Aralık Pazartesi günü Türkiye 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ardından Kasım ayı enflasyonu açıklanacak. Ekim ayı enflasyonu %8,55 olarak açıklanmıştı. Enflasyondaki baz etkisinin Ekim ayından itibaren sona ereceğini belirtmiştik. (http://parakademi.com/yatirim/en-cok-kazandiran-yatirim-araclari-11-15-kasim/) Kasım ayı enflasyonunun son değerden yüksek açıklanması bekleniyor. Bu durum faizlerde de nispeten yukarı yönlü bir hareket izleyeceğimiz ihtimalini ortaya çıkarıyor. Şimdiden söyleyelim, Aralık ayının en önemli verisi 12 Aralık’ta yapılacak TCMB faiz kararı toplantısı. Gözer bu tarihte yapılacak toplantıya çevrildi. Ayrıca içerideki ve dışarıdaki siyasi gelişmeler takip edilmeli. Öte yandan Avrupa Birliğinde de 3. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Almanya’daki ekonomik verilerin çok da iç açıcı olmadığını söyleyelim. Euro bölgesinde ekonomik aktivitenin durumu şüphesiz Avrupa’ya ihracat yapan ülkemizi de yakından ilgilendirmekte. ABD tarafında ise tarım dışı istihdam, işsizlik, petrol stokları, imalat dışı PMI verileri takip edilecek.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Yorum Yapın