En Çok Kazandıran Yatırım Araçları 09-13 Aralık

Faiz kararlarıyla dolu bir hafta geride kaldı. TCMB politika faizini 200 baz puan indirirken Amerika’da FED, Avrupa’da ECB faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. ABD senato komisyonu Türkiye’ye yaptırım uygulayacak tasarıyı kabul etti. Tasarı senato genel kurulunda oylanacak. Genel kuruldan da geçmesi halinde gözler Trump’ta olacak. Trump’un veto yetkisi bulunuyor. Ancak senato genel kurulunda 3’te 2 kabul çoğunluğu sağlanırsa bu veto yetkisi otomatik olarak kalkıyor. Bu tasarının görüşüleceği tarih ise henüz netleşmedi.

Hafta sonu ise Erdoğan’ın TV açıklamaları vardı. Erdoğan, ABD’de kabul edilen Ermeni olayları için “soykırım” iddialarına yönelik, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Öte yandan ABD‘nin İncirlik ve Kürecik üslerinin gündeme gelebileceğini de işaret etti. Bu gelişmeler ışığında haftanın en çok kazandıran yatırım araçları hangileri, ona bakalım.

BIST100 endeksi yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde 110 bin puandan kapanışlar gerçekleştirdi ve 111 bin seviyesini test etti. Yüzde 1.45‘lik getirisiyle yine yatırımcılarını mutlu etti. Gösterge faiz TCMB‘nin faiz indirimi sonrası %12,00‘ın altına inmiş durumda. 2019’un başında %24,00 seviyesinde bulunan politika faizi 2019 yılı biterken %12,00‘a kadar geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2019 yılında 1200 puanlık faiz indirimi yapmış oldu. Faizin düşmesiyle birlikte kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarda da %0,99‘a çekilen kredi faizlerini bulmak mümkün.
Paritelerde bu hafta yükseliş hakimdi. ABD tarafında Türkiye karşıtlığının devam etmesi, CAATSA yaptırımlarının senato tarafından gündeme getirilmesi, jeopolitik olaylar, iç söylemlerle birlikte TL değer kaybını sürdürdü. USDTRY 5,81 seviyelerinden işlem görürken, EURTRY ise 6,46 olarak kapanış yaptı.

Altında toparlanma sürüyor. Kasım ayının son haftasında altın konusunda bardağın dolu tarafından bakmamız gerektiğini belirtmiştim. Altındaki geri çekilmelerin maliyet düşürme fırsatı olabileceğini ifade etmiştim. http://parakademi.com/yatirim/en-cok-kazandiran-yatirim-araclari-25-29-kasim/

Altın, bu hafta da yatırımcılarına yüzde 1’e yakın kazandırdı. Bu haftanın verilerine baktığımızda, ülkemizde mevcut ekonomik ve siyasi gelişmelerin seyri takip edilecek. Ayrıca işsizlik oranları açıklanacak. Amerika’daki en önemli veri büyüme verisi olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa’da ise enflasyon verisi açıklanacak.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın