04-08 Kasım Haftasında En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Kasım ayının ilk haftasında açıklanan enflasyon rakamları beklentilerin hafif altında geldi. Ekim ayı enflasyonu yüzde 8,55 açıklandı. (http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=30858) Baz etkisinin devam etmesiyle 2016 yılından bu yana en düşük seviyeye inmiş oldu. Ülke gündeminin sakin seyrini sürdürdüğü haftanın getirilerini aşağıda sizin için derledim.

En çok kazandıran yatırım araçları listemizin başında bu hafta Borsa İstanbul 100 Endeksi geldi. Haftalık olarak yaklaşık yüzde 4’lük bir artış gösteren pay senetleri endeksi, yatırımcıların yüzünü güldürdü. Borsanın seyrine baktığımızda 103 bin seviyelerinin üzerinde tutunma çabası dikkat çekmekte.

Gösterge faizde kayıplar sınırlı kalırken, düşük enflasyonun sürdürülebilecek olup olmaması faizlerin de akıbetini etkileyecek. Öte yandan jeopolitik gelişmelerin sakinliği, gösterge faizin de aşağı yönlü trendine devam etmesini destekleyen diğer etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Paritelere baktığımızda USDTRY tarafında bir hareketlilik söz konusu. USD karşısında ilgili haftada yüzde 1 değer kaybeden TL, EUR karşısında sakinliğini koruyor.

Altına yatırım yapanlar bu hafta biraz stresli. Yüzde 2’nin üzerinde değer kaybeden altın hafta boyunca düşüş yaşadı. Hafta başında 1514 USD seviyesinde olan ONS altın, hafta sonuna gelindiğinde 1458 USD seviyesinden kapanışını gerçekleştirdi.

Bu haftanın gündemine bakacak olursak, 13 Kasım’da gerçekleştirilecek ABD-Türkiye ziyareti ön plana çıkıyor. Buradan çıkacak mesajlar, özellikle kur tarafında hareketlere neden olabilir. Euro Bölgesi 3. çeyrek büyümesi de bizim için takip edilmesi gereken diğer bir veri. Avrupa’ya yaptığımız ihracat ürünleri açısından Avrupa ekonomisini de yakından takip etmemiz gerekiyor. Haftanın son gününde ise bütçe dengesi açıklanacak.

Önemli: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette 
parakademi.com ve yazarları herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette parakademi.com ve yazarları sorumlu tutulamayacaktır.

Veriler, Türkiye’de en çok bilinen ve en güvenli finans kaynaklarından alınmakta ve yorumlanmaktadır.

Yorum Yapın