Ev Alırken Sormamız Gereken 10 Soru

Bir ev satın almak üzeresiniz? Peki ev almadan önce kendinize sormanız gereken soruları biliyor musunuz? Ya da bir evi ne kadar tanıyorsunuz? Gelin bu yazımda bunları inceleyelim.

İşte ev alırken sormamız gereken 10 soru

1- Ev için ayırdığım bütçe nedir?

Ev için ayırdığınız bütçeyi net olarak belirlemelisiniz. Ne kadarlık bir eve bütçenizi zorlayabilirsiniz? Unutmayın, eğer kredi ile alacaksanız bu uzun yıllar sürecek bir maddi sorumluluğu da beraberinde getirecektir.

2- Peşinat için ne kadar ödemeliyim?

Mümkünse hepsini. Evet yanlış duymadınız. Mümkün olduğunca peşinatı yüksek tutarsanız, ödediğiniz faiz miktarı düşecektir. Ve sizi uzun yıllar yük altında kalmaktan kurtaracaktır. En düşük ödemeniz gereken mantıklı olan tutar ise 300 bin liralık bir ev için 45-60 bin ortalamasında olabilir.

3- Taşınma masraflarını düşündünüz mü?

Taşınma masraflarını küçümsemeyin. Özellikle şehirler arası bir nakliye hizmetine ihtiyacınız varsa binlerce lirayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Aynı şehirde bir ev aldıysanız eğer arkadaşlarınızdan yardımcı olmalarını isteyerek bu maliyeti en aza indirebilirsiniz.

4- Döşeme ve dekor işlemleri

Mümkün mertebe bu işi sonraya bırakın. Şimdilik elinizdekileri kullanmaya, ya da ilk başta ihtiyacınız olanları satın almaya odaklanın. Birden evi döşeyip dekore etmektense bunu parça parça, zamana yayarak yapmanız daha mantıklı olacaktır.

5- Mahalle – semt tercihi

Mahalle kavramı, aslında bunların içerisinde en önemli olan faktörlerden biri. Uzun yıllar geçireceğiniz mahallenizin kalitesi, kurulacak dostluklar, komşuluk ilişkileri, ortamda rahat olmanızı sağlayacaktır. Onun dışında lokasyon seçimi baz alındığında aşağıdaki kriterler ön plana çıkıyor.

  • Mahallenin kalitesi
  • İşe müsaitlik
  • Arkadaş / aileye uygun lokasyon
  • Okula yakınlık ve okul kalitesi
  • Sosyal yaşama uygunluğu
  • Park alanının olması

6- Okul kalitesi

Eğer ki okul çağında çocuğunuz varsa sizin için ev alımında önemli bir kriterdir. Eğitim seviyesinin üst düzeyde olması, çocuklarınızın geleceği açısından önemlidir.

7- Ev ile ilgili problem var mı?

Evi satın almadan önce mümkün mertebe gözle muayeneyi unutmayın. İçerisinde kiracı varsa evin herhangi bir probleminin olup olmadığını sorun. En son tadilatın ne zaman ve neden yapıldığını öğrenmeye çalışın. Evin imar yasasına ve projeye uygunluğunu teyit edin.

8- Benzer ev fiyatları

Ev satın almak riskli bir iştir. Karar vermeden önce aynı mahallede yer alan farklı satılık evlerin fiyatlarını araştırın. Aralarında kıyaslama yapın. Emlakçınız bu konuda size yardımcı olacaktır.

9- Satış sebebi nedir?

Evin satış sebebini öğrenin. Lehinize kullanabileceğiniz bir durum varsa pazarlık masasında size yardımı dokunabilir.

10- Ev kaç gündür satılık?

Ev, uzun süredir satılık ve kimse almaya karar vermediyse kafanızda neden satılamadığına dair bir soru işareti oluşsun. Ve bunun nedenini bulmaya çalışın. İlla ki bir sebep çıkacaktır.

Yorum Yapın