Yatırım Yapmaya Ne Zaman Başlamalı?

Gelecek planları yapmak, geleceği garanti altına almak için yatırım şart. Ancak yatırım yapmaya ne zaman başladığınız çok önemli. 

 Bir işiniz var, borçlarınızdan kurtuldunuz. Ufak bir tasarruf da ettiniz. Sırada yatırım yapmak var. Tasarruf ile yatırım, kesinlikle aynı şeyler değildir. İkisi arasındaki farkı anlatan yazımı buradan inceleyebilirsiniz.

Kendinizi zengin insanlar arasında görmek istiyorsanız, düzenli olarak tasarruf ve yatırım yapmak zorundasınız. Yatırımın faydalı olabilmesi için ona dokunmamalı, daha da büyütmelisiniz.

Peki yatırım yapmaya ne zaman başlamalı?

Hali hazırda belinizi büken bir borcunuz varken bunu yapmanız çok mantıksız. Ya da hala kredi kartından para çekiyorsanız, bankadaki ek hesaplarınız hala eksi bakiyeyi gösteriyorsa bu sayfayı kapatabilirsiniz. Hiç bekleme burası senlik değil. Seni direk en başa bütçeleme konusuna yönlendiriyorum. İlk yazımdan başlamalısın.

Yatırım yapmaya ne zaman başlamalı

Yatırıma hazır mısınız?

Şu an yatırım yapmaya kendinizi hazır hissediyor musunuz öncelikle bu soruyu sorun. Hazır değilseniz eğer ne zaman hazır olacağınız konusunda bir plan yapıp uygulamaya koyun. X borcum bittikten sonra yatırım yapacağım mesela. Ve şimdilik o borcu bir an önce kapatmaya yönelin.
Eğer ki kendimizi hazır hissediyorsak ne tür bir yatırım ve hedeflerinizin ne olduğu konusu düşünün. Unutmayın kendinizi bu yatırım konusunda ne kadar borçlandırırsanız, o kadar çabuk yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bir ödeme planı oluşturun.

Ne kadarlık bir yatırım yapmalıyım?

Yatırım yapmaya ne zaman başlamalı sorusunu geçtiğimize göre, ikinci sorumuza cevap aramaya başlayabiliriz. Başlangıç olarak ne kadar yatırım yapabileceğinizi, aylık ve yıllık ödeyebileceğiniz miktarı, acil durum paranıza dokunmadan belirleyin. Bir taraftan yukarıda da belirttiğim gibi ne kadar büyük borcun altına girerseniz, o kadar büyük ve hızlı yatırım sahibi olursunuz. Tabii bütçeniz dahilinde.

Yatırım yapmadan önce, yapacağınız yatırım alanında az çok bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İlk yatırımınızı yatırım fonlarına yapmak isteyeceksiniz muhtemelen. Eğer ki hiç bir bilginiz yoksa finansal danışman ya da yatırım şirketi ile birlikte de çalışabilirsiniz. Bilmediğiniz işe girdiğinizde getireceği karın yanı sıra, risklerini de analiz etmelisiniz. Piyasayı okumayı öğrenmelisiniz. Finans dergilerini karıştırmalısınız. Riskinizi azaltmak için birikiminizi farkı fonlara dağıtmak zorundasınız.

Gayrimenkul yatırımlarında ise durum biraz daha kolaydır. Ancak, gayrimenkul büyük bir yatırımdır. Acil bir durumda elden çıkması daha zordur. Özellikle ev alırken dikkat edilmesi gereken durumları, buradaki makalemden okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın